Výsledky v pátek zveřejnilo vedení města a pro variantu koupě hlasovalo 2001 místních obyvatel: účast při hlasování přitom přesáhla padesát procent.

Anketa začala poslední dubnový den a hlasovat lidé mohli do 16. května. Proti koupi bývalého hotelu Podhoran, který dnes slouží jako ubytovna pro sociálně slabé, se postavilo 1583 lidí.

„Výsledek reflektuje rozdělení občanů, kteří jsou ve svých názorech od začátku jednání polarizováni do dvou táborů," komentoval výsledky ankety bystřický starosta Zdeněk Pánek s tím, že téměř polovina oslovených svůj anketní lístek neodevzdala.

Anketu vyhlásila radnice, aby zjistila aktuální názory občanů na situaci kolem ubytovny, která se nachází v centru města.

Budova je nyní na prodej a o její koupi by měli zastupitelé po dvou letech znovu hlasovat patrně už v létě. Zda bude hlasování občanů směrodatné, však zatím starosta nepotvrdil. Účelem ankety bylo podle něj zjistit názor obyvatel, rozhodnout o případné koupi však musí s konečnou platností zastupitelstvo měs­ta.

To bude mít k dispozici kromě výsledků ankety také konkrétní informace o aktuální odhadní ceně objektu, jeho skutečném stavu, nákladech spojených s jeho potenciálním odkupem či o možnostech jeho optimálního využití.

„Projektový tým aktualizuje dispoziční studii využitelnosti Podhoranu, kam bychom rádi sestěhovali odloučená pracoviště úřadu. Připravujeme i analýzu ekonomických dopadů případné koupě na městský rozpočet," podotkl bystřický starosta.

Stále také čeká na vývoj legislativních opatření v sociální politice státu, které by mohly mít na podnikání s příspěvky na bydlení velký dopad. „Příští týden budeme znát výši nového odhadu budovy, který jsme nechali zpracovat nezávislými odborníky," uzavřel Pánek.

Zajímavosti kolem hlasování:

Vytištěno bylo celkem 7 100 anketních lístků, rozneseno jich bylo 6 720 a 333 zůstalo 
k vyzvednutí v podatelně 
pro občany, kteří mají trvalý 
pobyt na městském úřadu. 
Anketa byla zpracována šestičlennou komisí a sečetla hlasy 
z devíti sběrných míst, včetně místních částí Bílavska, 
Hlinska pod Hostýnem, 
Rychlova a Sovadiny.

Vyzvedla celkem 3 600 platných anketních lístků, 
z nichž 2 001 se vyslovilo 
pro koupi hotelu Podhoran, 
1 583 bylo proti a neplatných bylo 16 oficiálně odevzdaných hlasů.

„Ve schránkách se našla kromě anketních lístků 
i poštovní poukázka na vyplacení peněz, která byla majiteli 
vrácena, pohlednice s bílou 
holubicí, dva lístky vytržené 
z bloku s velkým nápisem ANO 
a pětikoruna od neznámého dárce," prozradila mluvčí bystřické radnice Barbora Janečková s tím, že uspořádání ankety stálo město asi třináct tisíc korun.