Předchozí
1 z 6
Další
Senát. Ilustrační foto
ANKETA: Proč kandidujete do Senátu? Deník se zeptal kandidátů z Kroměřížska

1. Kterým třem hlavním tématům byste se chtěl/a v Senátu věnovat a proč?

2. Budete se v případě zvolení věnovat senátorské práci naplno, nebo se budete chtít souběžně věnovat i jiným zaměstnaneckým, podnikatelským, politickým či dalším aktivitám?

Rudolf Seifert (STAN)

Rudolf Seifert.Rudolf Seifert.Zdroj: se svolením kandidáta1. Oblastí, kterým bych se rád věnoval i ve vztahu ke Kroměřížsku je více. Podfinancovaná kultura a ochrana památek, stále zhoršující se zajištění sociálních služeb a sociální zabezpečení obyvatel. Ochrana a zajištění vody v krajině a podpora opatření, jež povedou ke snižování následků změn klimatu i řešení energetické krize. Dalšími důležitými oblastmi je podpora místního školství a nových projektů a zkvalitňování úrovně života v naší oblasti, protože našemu kraji ubývá obyvatel a mladých lidí.

2. Spojení zastupitelstva města a Parlamentu je pro oba orgány prospěšné a možné jen při pracovitosti a velké odpovědnosti. Spojení práce v Senátu – myslím řadového senátora – je důležitá tím, že jsou přenášeny „do Prahy“ potřeby a požadavky obyvatel „venkova“ a přednášeny návrhy řešení vycházející z praxe a zkušeností regionálních zástupců. Důležitým úkolem těch, kteří mají možnost působit v celostátních orgánech, je i tak zvané „otevírání dveří“ pro místní samosprávy a iniciativy. Další jiné aktivity – tedy kromě pár zbývajících “koníčků“ - nemám.

Stanislav Skála (SPD)

Stanislav Skála.Stanislav Skála.Zdroj: se svolením kandidáta1. V senátu se chci věnovat podpoře zemědělství a potravinářství. Máme dobrou základnu a je třeba ji více legislativně podpořit. Dále bych se chtěl věnovat rozumné ochraně životního prostředí. Nepodporuji Green Deal. Zaměřím se i na rychlý rozvoj regionu, podporu sportu, kultury, zvyků a tradic.

2. V případě zvolení se budu naplno věnovat pouze práci senátora.

Lucie Pluhařová (ANO)

Lucie Pluhařová.Lucie Pluhařová.Zdroj: se svolením kandidátky1. S ohledem na své vzdělání a zkušenosti se chci zaměřovat především na ekonomická témata. Jako prioritní v současné době extrémního zvyšování cen vnímám nárůst mezd a zastavení zdražování. Je nutné, aby byl v „pražských palácích“ slyšet „hlas z dola“ a byl vytvářen tlak na Vládu na regulaci cen energií, paliv, pohonných hmot i potravin. Dále chci prosazovat takové změny, které ulehčí práce samospráv – digitalizaci; omezení zbytečných zdvojených až ztrojených výkazů; přístup k dotacím apod.

2. Zkušenost a praxe předchozích let fungování Senátu jednoznačně ukázala, že práce senátora jde skloubit s výkonem jiné práce, takže předpokládám že bych zůstala na pozici ředitelky průmyslové zóny Holešov a možná právě toto spojení práce v Senátu a práce pro region by mohla přinést i své ovoce.

Olga Sehnalová (ČSSD)

Kroměřížská místostarostka Olga Sehnalová je kandidátkou za ČSSD ve volbách do Evropského parlamentu.Olga Sehnalová Zdroj: DENÍK/Jarmila Kuncová1. Dostupnost zdravotní péče souvisí nejen s nastavením podmínek a financováním zdravotnictví. Jde v první řadě o celý systém vzdělávání a také o větší vládní podporu hůře dostupných regionů mimo velká města, takových, jako je třeba právě Kroměřížsko.

2. Jsem přesvědčena, že jak funkce radní, tak senátorky lze skloubit, a v případě zvoleni bych již do krajského zastupitelstva nekandidovala.

Šárka Jelínková (KDU+ODS+TOP 09)

1. Jako členka důchodové komise se chci podílet na tvorbě důchodové reformy, která mimo jiné ocení rodiče za výchovu dětí. Nadále chci podporovat osoby pečující doma o své blízké. Také mne trápí vzrůstající čísla domácího násilí na dětech, ženách i seniorech. Již se mi podařilo prosadit do trestního zákoníku rozšíření okruhu osob, o zvlášť zranitelné oběti. Chci se věnovat legislativnímu ukotvení hospicové a paliativní péče a také zajistit stabilnější financování sociálních služeb.

2. Pokud mi občané dají opět svoji důvěru, chtěla bych se věnovat práci senátorky naplno. Žádné zaměstnanecké ani podnikatelské aktivity bych zcela jistě nevyvíjela. Zůstala bych členkou krajského zastupitelstva, které se schází cca 5x do roka a v případě zvolení, v nadcházejících komunálních volbách, bych chtěla pracovat pro naše město Bystřice pod Hostýnem jako řadová zastupitelka. Propojení místní, regionální a celostátní politiky vnímám jako přínosné a při řešení mnoha problémů jako efektivní.

Jana Zwyrtek Hamplová (Nezávislí)

Jana Zwyrtek Hamplová.Jana Zwyrtek Hamplová.Zdroj: se svolením kandidátky1. Ráda bych iniciovala komplexní revizi právního řádu. Máme dva miliony zákonů, a často se v nich nevyznají ani právníci. Podle mého názoru uzrál čas s tím něco udělat. Rovněž bych se ráda věnovala otázce nákupu zcela nelogického množství vakcín, kterých se bude za čtrnáct miliard vyhazovat. Za to přece někdo musí nést odpovědnost. A třetí oblastí jsou zákony dotýkající se obcí a měst… Jako praktik vím, jak by se měly změnit. A pak - běda nám sáhnout na základní lidská práva – ihned bych zasáhla.

2. U mne je to jinak. Tím, že bych se nadále věnovala advokacii, bych dělala více hodnotně i práci senátorky, protože bych byla neustále v kontaktu s fungováním či nefungováním zákonů. Samosprávu bych neopustila. Naopak – vtáhla bych ji do děje v případě revize právního řádu. Ať nachází, co nefunguje. Tedy odstřihnutí od praxe si neumím představit, moje hodnota i pro senát spočívá právě v tom, že tu praxi dokonale znám. Současní politikové nevědí „která bije“ právě proto, že se zavřeli do těch zdí. To mi nehrozí.

Jednotliví kandidáti jsou seřazeni podle vylosovaných volebních čísel.

#interaktivni-infografika|e799f73c-cfbc-41a3-86ad-dcd082c5f80e#