„Upřímně se mi to moc nezdá. Nejdřív se řešil odchod z věznice po třetině výkonu trestu a teď padla amnestie. Propuštěno bude asi šest tisíc osm set lidí, domnívám se, že je to jen proto, aby se uvolnily věznice," míní soudce.

Podle něj měly být podmínky amnestie nastaveny jinak. Dva měsíce teď totiž bude kroměřížský soud zahlcen zkoumáním spisů. „Je to nepřehledné. Ale nezbývá nám nic jiného, než to zvládnout," konstatoval pro Deník Marák.

Kroměřížský soud se bude zabývat podmíněnými tresty, musí totiž přezkoumat, zda jsou případy v souladu s podmínkami amnestie. V rámci ní budou zrušeny také veřejně prospěšné práce.

„Dva roky je tady uplatňujeme a teď je všechno zrušeno. Při amnestii bývalého prezidenta Havla bylo propuštěno asi šestnáct tisíc lidí a do půl roku jsme měli polovinu z nich stejně zase zpátky," připomněl Marák.

Také senátor a místostarosta Kroměříže Miloš Malý s prezidentovým rozhodnutím nesouhlasí. Amnestie podle něj přinejmenším neměla být tak široká.

„Když už, tak selektivní a ne pustit šest tisíc lidí. Vůbec není zajištěno, že se budou mít kam vrátit, nebudou mít ani prostředky. Mám obavu, aby to nedopadlo stejně jako při rozhodnutí bývalého prezidenta Havla. Polovina lidí byla do půl roku zpátky," namítá Malý.

Podle něj tak přišla velká část práce soudců, žalobců a policie vniveč.

„Naši soudci se případy podrobně zabývají, kupříkladu korupcí. Po několika letech se konečně podaří daného člověka dostat za mříže a on teď bude v rámci amnestie propuštěn. Tito lidé budou čistí a nebudou mít ani zápis v trestním rejstříku, je to opravdu špatně," zdůraznil Malý.

Podobný názor má i kroměřížská starostka Daniela Hebnarová. „Myslím, že odsouzení lidé by si trest měli odsedět. Věřím ale, že kriminalita tentokrát tolik neporoste," doufá Hebnarová.

Také chropyňská starostka Věra Sigmundová má k amnestii výhrady. Vadí ji například omilostnění odsouzených při korupčních kauzách a také zrušení veřejně prospěšných prací.

„Když už se konečně podaří takovým hříšníkům prokázat vinu a odsoudit je, tak nakonec dostanou milost. Základem je, že každý, kdo něco protiprávního udělá, by měl počítat s odpovídajícím trestem. A ten by si měl také odpykat," zdůraznila starostka.

Podle ní je rozsah amnestie příliš velký a mírně by mohl stoupnout i počet přestupků. Milost by prý udělila jen lidem nad pětasedmdesát let.

„Pouštíme na svobodu další armádu nezaměstnaných. Mám strach o jejich začlenění do společnosti. Myslím si, že se tím pan prezident snaží řešit přeplněnost našich věznic. Podle mě to ale není dobré řešení," uzavřela Sigmundová.