Ti, kteří se skutečně ukáží, se obvykle hlásí na odborech sociálních a vnitřních věcí a také na úřadech práce. Tam se prý s vlnou amnestovaných bez problémů vyrovnali.

„Co se týče amnestovaných, nejednalo se o žádný nápor, který by nás jakýmkoli způsobem vykolejil. Spíš se stále ještě potýkáme s běžným přílivem uchazečů o zaměstnání," vysvětlila krajská mluvčí Úřadu práce Miriam Majdyšová.

Na kroměřížské pobočce je zatím evidováno přes čtyřicet amnestovaných lidí, kteří hledají práci. Ti, kteří byli propuštěni z výkonu trestu, si mohli také zažádat o dávku mimořádné okamžité pomoci.

O mimořádnou pomoc požádaly čtyři desítky lidí

„Jako uchazečů o zaměstnání je v Kroměříži evidováno dvaačtyřicet amnestovaných. O dávku mimořádné okamžité pomoci si zažádalo čtyřicet lidí," upřesnila Majdyšová.

Přímo v Kroměříži se na odbor sociálních věcí přihlásilo doposud přes dvacet amnestovaných.

„Vycházíme z čísla bezprostředně po realizaci amnestie v následujícím týdnu. V tomto období se nám na úřadě nahlásilo asi třiadvacet amnestovaných, kteří se informovali na možnosti okamžité pomoci," informoval mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Dodal také, že vedení města se informovalo u městské i státní policie, zda se ve městě amnestie nějakým způsobem projevila. „Podle našich informací zatím nevznikly žádné problémy," ujistil mluvčí kroměřížské radnice.

V Holešově se na tamní úřad dostavilo amnestovaných deset. „Na poradenství přišlo asi deset amnestovaných, dostali doporučení na úřad práce a když jsem si poté zjišťovala, zda se přišli nahlásit, část z nich vůbec nedorazila. Možná se už nějakým způsobem zařídili," vysvětlila Libuše Hálová z úseku sociálních služeb z Holešova.

V Koryčanech se na úřadě z předpokládaných pěti amnestovaných nakonec přihlásila jen jedna žena. Ostatní propuštění do Koryčan možná ani nedorazili.

„Na úřad se zatím přišel nahlásit jen jeden člověk, pomohli jsme s vyplněním žádosti na hmotnou nouzi a v pondělí by měla být žádost podaná. Počítali jsme kvůli volbám asi s pěti lidmi, nicméně dorazila jen jedna žena," upřesnila pro Deník Anna Langová vedoucí odboru sociálních a vnitřních věcí.

Obdobná je situace i v Hulíně, i tady se přihlásil zatím jen jeden člověk. „Evidujeme jediného amnestovaného. Žádost o dávky se ale dále převádí na úřad práce," upřesnila sociální pracovnice Jiřina Floriánová.

Na Kroměřížsku zatím zřejmě nedošlo ani k žádnému trestnému činu souvisejícímu s amnestií. „Policisté zatím neevidují žádný případ, ve kterém by figuroval někdo z amnestovaných," potvrdila krajská policejní mluvčí Jana Macalíková.