„Ty záda mi daly zabrat opravdu hodně. Polykala jsem prášky, ale bolest se za chvíli dostavila znovu. Obvodní lékařka mi řekla, ať se objednám na neurologii a vypsala mi žádanku. Myslela jsem si, že to bude hračka. Nakonec jsem ale sehnala termín až na 3. prosince a to byla sotva půlka září,“ svěřila se Deníku Naděžda Hemalová ze Zlína. Objednat se do odborných ambulancí býval ještě v září problém, nyní je situace jiná.

Podle lékařů ze Zlínského kraje stojí za nižším zájmem pacientů o odborná vyšetření obava, že v prostředí čekáren nemocnic a ambulancí se mohou nakazit nemocí covid-19.

Jako například paní Libuše. „Chodím na pravidelné onkologické prohlídky, ale váhala jsem, jestli se nepřeobjednám, až dcera mi to vymluvila, že bych právě tímto krokem ohrozila své zdraví,“ přiznala se čtyřiasedmdesátiletá seniorka.

Sedm policistů z pohotovostního a eskortního oddělení Policie ČR ve Zlíně darovalo ve středu rekonvalescentní plazmu. FOTO zdroj: PČR.
Zlínští policisté, kteří prodělali onemocnění covid-19, darovali plazmu

„I když se situace již nyní mírně uvolňuje a neruší se nutné vyšetření v nemocnici, přesto se pacienti z nich odhlašují. Mám obavy, že v řadě případů někteří pacienti mohou tak podcenit příznaky vážných nemocí. Diagnóza covid-19 nahradila bohužel další diagnózy, lidé díky pandemii covid-19 zapomínají na jiné závažné choroby,“ připomněl lékař Jaromír Bernátek, primář a předseda krajské rady České lékařské komory.

Slova Jaromíra Bernátka potvrzuje i to, že ambulance napříč celým Zlínským krajem hlásí volné kapacity pro objednání pacientů. I když aktuální situace s vývojem pandemie přivádí opět pacienty pomalu zpět.

Pokles na polovinu

Přesto například v Uherskohradišťské nemocnici řeší velká část ambulancí především akutní stavy u pacientů.

„Dle aktuální personální a epidemiologické situace se budeme postupně vracet k běžnému režimu,“ nastínil Egon Havrlant.

Podle něj je zde například čekací lhůta na mamografické vyšetření asi do10 dnů

Stejně postupují v nemocnici ve Vsetíně, kde se například personál gastroenterologické ambulance zaměřuje především na akutní stavy.

„U pacientů ze spádové oblasti jsou běžné čekací lhůty zhruba 2 až 3 týdny,“ doplnil Havrlant s tím, že pokud mají pacienti termín, většinou se v něm dostaví, případně se omluví nejčastěji z důvodu respiračního onemocnění.

Proměna podchodu,  který spojuje Jižní svahy, Baťovou vilu a obchodní centrum Čepkov ve Zlíně
Ponurý podchod ve Zlíně se proměnil v umělecké dílo. Podívejte se

Kde by pacienty ve větší míře rádi opět přivítali, je ve zlínské oční ambulanci Daniela Němečka.

„Momentálně vnímáme úbytek pacientů. Dříve jsme objednávali na měsíc dopředu, tyto lhůty máme nyní zkráceny na polovinu,“ seznámila sestra Hana Štefková.

„Vždy beru pacienty, i neobjednané, i za cenu, že budu po otevírací době v ordinaci,“  přiblížila zase kroměřížská kožní lékařka Lenka Kunčarová. Jak připomněla, i oni zaznamenali v jejich ambulanci kvůli obavám z nákazy covid-19 jejich výrazný úbytek pacientů a to téměř o polovinu.

Vsetín: Větší zájem než dřív

V kroměřížské nemocnici zase funguje neurologická ambulance v akutním režimu.

„Pacienti přicházejí bez objednání, na vyšetření musí někdy čekat například v souvislosti s ošetřením akutních případů přivezených zdravotnickou záchrannou službou. Lidí chodí podle zkušeností našich zdravotníků méně, než je běžné z standardní epidemiologické situace, řada z nich - a zejména těch ze vzdálenějších částí regionu - využívá možnost telefonické konzultace a zaslání elektronického receptu, což pomáhá snížit vytíženost odborných ambulancí, ale pravidelné kontroly pacientů jsou nezbytné,“ doplnil mluvčí Havrlant.

„Ze strany pacientů personál obecně vnímá v souvislosti s pandemií menší zájem o vyšetření, ovšem v poslední době počet odborných vyšetření začíná znovu narůstat zejména u lidí, kteří návštěvu lékaře odkládali,“ shrnul mluvčí.

Ne všude je situace ohledně nízkého zájmu pacientů o odborná vyšetření stejná. Zcela jiná je ve Vsetínské nemocnici. Podle mluvčího krajských nemocnice je zájem o vyšetření ze zkušeností zdravotníků Vsetínské nemocnice ještě větší než za standardní epidemiologické situace.

Ilustrační foto
Řidiči pozor, ve Zlíně jsou tři nové jednosměrky