V současné době nejvíc trápí alergiky odkvétající bříza, jasan, habr, buk, dub či javor, z jehličnanů pak smrk nebo borovice. I ordinace na Kroměřížsku se tak plní dospělými, ale i dětmi.

„Pylová sezona vždy alergiky vždy potrápí, alergologové mají v tento čas plné ruce práce," potvrzuje třeba kroměřížská lékařka Marie Dolečková, která se léčbou alergických onemocnění zabývá.

První příznaky se podle ní mohou projevit různě: kromě slzavých očí a kýchaní se na kůži může objevit i ekzém. Lidem, které alergie postihne, doporučuje odbornice jako první lékárnu.

„První příznaky odhalíte snadno. Poteče vám z očí, z nosu, můžete se dusit, kašlat nebo se může objevit vyrážka. Je potřeba navštívit lékárnu, kde vám doporučí vhodné léky, poté pak samozřejmě vyhledat alergologa," upřesnila lékařka.

Podle ní počet alergiků každoročně narůstá. Na svědomí to mají především změny v životním prostředí a životním stylu společnosti.

„Přibývá jich jak v útlém věku, tak těch starších, trpí na to dnes všichni. Kdo nemá alergii, jako by nebyl," krčí rameny s nadsázkou Dolečková.

A své o tom ví například čtyřiadvacetiletý Petr Hudeček ze Střílek. Prach, pyl i peří jsou jeho tradičními nepřáteli, kvetoucí stromy a květiny pro něj znamenají rýmu, slzy v očích a jedno kýchnutí za druhým.

„Měl bych se problematickému prostředí vyhýbat, ne vždycky to ale jde. Proto už několik let používám dvakrát denně ústní sprej a prášky," vysvětlil Hudeček.

Alergii u něj zjistili lékaři v dětství: po bodnutí od včely mu ruka zrudla a natekla do dvojnásobné velikosti.

„Jel jsem do nemocnice, dostal injekci a přišli mi na alergii. Teď u sebe v létě musím neustále nosit prášky, které otoku po bodnutí zabrání," popsal mladík.

Bez okamžitého podání léku mu hrozí otok krku a tím znesnadnění dýchání a dušení. Kvůli svému onemocnění chodí na pravidelné kontroly k lékaři.

„Navštěvuji ho asi jednou za čtyři měsíce. Vím, jak na tom jsem a mám jistotu. Alergie není tak hrozná, bohužel ale trochu omezující," uzavřel Hudeček.