Vlastní studna výhodou, vody je potřeba hodně

„Na burzy vozím kolem osmadvaceti druhů ryb," upřesňuje Jiří Hřivňák. Akvaristice se věnoval už v dětství. S několika přestávkami se k zálibě vždycky vrátil a dnes se jí dokonce živí.

„Když jsem skončil v práci, rozhodl jsem se to zkusit. Nejdřív jsem vyčlenil jednu místnost, pak druhou a bylo to. Celé to ale vlastně začalo jedním akváriem," směje se muž.

Spotřebu vody má prý velkou, díky vlastní studni však spoustu peněz ušetří. „Bydlím na vesnici, kde je vodné, ale neplatí se stočné, takže i to je pro mě výhoda," vysvětluje.

Doma má kolem pětatřiceti druhů ryb. Některé nakupuje, některé si doma sám odchová. Srdeční záležitostí jsou pro něj sumci a krevety. „Krevety mám asi v pětadvaceti akváriích," upřesňuje. Na burzy vozí mimo jiné i pestrobarevné bojovnice, o které je mezi lidmi velký zájem. Na oko jsou totiž poutavé nejen svou barvou, ale také ploutví, která bývá zpravidla vzrostlá do půlměsíce nebo je střapatá.

„Bohužel jich člověk nemůže mít v akváriu třeba sto, protože se mezi sebou perou. Mohou se kombinovat s jakoukoliv rybou, ale nesmí být pohromadě dva samci. Na východě na ně dokonce sází, stejně jako na kohoutí zápasy," tvrdí Jiří Hřivňák.

Bojovnému samci by se proto mělo do akvária vložit zrcátko, aby měl neustále soupeře.

„Má tak pocit, že má bojovníka a proto rozpíná ploutve. Tím je cvičí a má je pevné, je to stejné jako u kulturistiky," dodal Hřivňák. Začátečníkům by doporučil akvárium o objemu dvě stě padesát litrů. Čím větší akvárium, tím je prý údržba snadnější. Důležité pak je vybrat kromě rostlinek i vhodnou kombinaci ryb.

„Člověk by měl myslet na všechny vrstvy. Do spodní části dát ryby, které se vrtají ve štěrku a vyjídají krmivo, které spadne na dno, uprostřed mít třeba živorodky, neonky nebo tetry a zapomenout by se nemělo ani na horní část. Akvárium musí být zkrátka vyvážené," uzavřel Jiří Hřivňák.