Budoucí hejtman Stanislav Mišák v neděli večer svolal jednání zastupitelů, kteří měli nabídku Starostů posoudit.

„Zatím jsme se nedohodli, s kým koalici vytvoříme,“ řekl před zasedáním Mišák. Jednání, které trvalo do pozdních večerních hodin, výsledek nepřineslo. Podle dostupných informací budou sociální demokraté řešit novou situaci i v pondělí.

ODS a lidovcům nyní nezbývá, než čekat na rozhodnutí sociálních demokratů.

„Se zněním koaliční smlouvy jsme souhlasili, ale ke konečné dohodě nedošlo,“ řekl v neděli Deníku Jindřich Ondruš z KDU-ČSL. Ten by prý pokračování trojkoaliční vlády uvítal.

Vyjednavače z řad občanských demokratů se nepodařilo kontaktovat.

Starostové a nezávislí pro Zlínský kraj se k učinění velkorysé nabídky ČSSD rozhodli proto, aby zabránili vzniku velké koalice.

„Naše nabídka je výrazně lepší,“ tvrdí lídr Petr Gazdík. „Pokud ji nepřijmou, bude to podvod na voličích a velmi podivný krok,“ prohlásil Gazdík.

Místní sociální demokraté nemají na podobu koalice jednoznačný názor, někteří takovou možnost jednoznačně odsuzují.

„Jestliže všechny kraje naplňují podmínku nespolupracovat s ODS, je hanba, že zdejší ČSSD se stále přetahuje o výsledek,“ řekl jeden z členů strany Miloslav Štěrba. Podle něj by bylo vhodnější spolupracovat s kterýmkoliv z ostatních uskupení v krajském zastupitelstvu.

Proti vytváření koalic s ODS se v sobotu už poněkolikáté ostře postavil i předseda ČSSD Jiří Paroubek. A do koaličního vyjednávání se zřejmě rozhodl zasáhnout i ve Zlínském kraji.

Podle dobře informovaného zdroje se totiž v neděli v Otrokovicích sešel se Stanislavem Mišákem. Obsah schůzky se nepodařilo zjistit ani od místních sociálních demokratů, ani od Jiřího Paroubka nebo jeho mluvčí.

Návštěva šéfa strany byla zřejmě velmi nečekaná, nevěděli o ní ani někteří z vrcholných představitelů zlínské ČSSD.

„Zřejmě to byla velmi rychlá záležitost,“ míní senátorka Alena Gajdůšková. Ani ona o setkání neměla informace.

„Zřejmě jednali o vzniku koalice,“ domnívá se senátorka.

Marie Šidlová, Aleš Měřička