Jen v Kroměříži dosáhla hladina řeky Moravy prvního stupně povodňové aktivity, a to kolem osmé hodiny ranní. „O dvě hodiny později kulminovala na úrovni čtyři sta patnáct centimetrů. Poté začala klesat. Stav bdělosti ale platil do třinácté hodiny,“ upozornil mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Zatímco v Kroměříži hladinu po celý den sledovali, například na Litenčicku museli vyrazit i do terénu kvůli úklidu silnice. „Ve směru z Morkovic do Litenčic byla totiž část cesty pod vodou. Zůstalo na ni bahno,“ vysvětlil litenčický starosta Josef Smažinka.

Na opačném konci okresu, tedy na Bystřicku, zase povodně takřka vůbec nemuseli řešit. „Hladina naší řeky se sice o něco málo zvedla, potíže však nehrozily. A doufáme, že ani nebudou. Snad nás Hostýnské hory ochrání,“ doufá mluvčí bystřické radnice Barbora Janečková.

Podle Jiřího Barouše z Povodí Moravy lze až do neděle i nad Kroměřížskem očekávat dešťové srážky. „Zda a o kolik se hladiny budou zvedat, nelze ale říct. Kdykoliv totiž mohou přijít kritické srážky, které zatopí třeba nějakou malou obec,“ vyjádřil se Barouš.