„Sněmy ještě nerozhodují o zvolení, ale důležitá je diskuse mezi účastníky. Domnívám se však, že podporu v kraji dostanu,“ uvedl premiér ještě před nominační volbou, při které už nebyl přítomen.

Že musí v nominačním souboji soupeřit s Pavlem Bémem, který také usiluje o předsednictví, jej prý příliš netrápí.

„Je dobré, že jde o takovouto soutěž,“ podotkl premiér Topolánek.

Odhlasování nominace současného předsedy potěšila také jednu z účastnic sněmu, primátorku Zlína Irenu Ondrovou.

„Nemělo by se říct, že se prohrály volby a zapomínat na to, co někteří lidé v minulosti dokázali. Ze strany pana Topolánka zazněla velmi otevřená sebekritika, sám v sobě hledá vinu za prohrané volby a věřím, že by proto šanci znova dostat měl a ve Zlínském kraji ji také dostal,“ uvedla.

Hlasovalo se ale i o dalších nominacích do vedení ODS.

Prvním místopředsedou strany by měl být podle krajského sněmu bývalý hejtman Středočeského kraje Petr Bendl.

Do celostátního vedení ODS možná zamíří i bývalý zlínský hejtman Libor Lukáš, kterého stejně jako ministry Petra Nečase, Ivana Langera a Petra Gandaloviče delegáti nominovali jako kandidáty na místopředsedy strany.

„Vážím si podpory podpory regionální ODS, kterou jsem i v minulosti měl a jsem rád, že ji mám i nadále. Nikdy jsem se netajil tím, kde jsou mé kořeny,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

I Libora Lukáše podpora delegátů z regionu potěšila.

„Jsem rád, že jsem si za léta v komunální a regionální politice získal podporu, se kterou mě posílají do vysokého politického kolbiště,“ uvedl po své nominaci Lukáš. Věří prý, že uspěje i na celorepublikovém kongresu.

Na směřování ODS by chtěl změnit jen něco.

„Určitě by se nemělo měnit nic na konzervativních hodnotách strany, jako je rodina, vlastnictví, děti, vztah předkům, svoboda, ty měnit samozřejmě nebudeme. Myslím ale, že ODS neumí dobře prodat své myšlenky, vysvětlit občanům co dělá, v tom by se měla zlepšit,“ poznamenal.

Rozhodovalo se ale i o dalších funkcích.

„Sněm zvolil také jako kandidáty do Výkonné rady ODS Libora Lukáše a Tomáše Šimčíka a pro nominaci na lídra pro volby do Evropského parlamentu Jana Zahradila. Jako kandidáta pro tyto volby nominoval Tomáše Úlehlu,“ doplnil výsledky hlasování předseda Regionálního sdružení ODS Zlínského kraje Libor Karásek.

Celostátní sněm ODS, který zvolí nové vedení strany, se bude konat začátkem prosince.