"Musíme se teď soustředit na druhé kolo senátních voleb, řekl jako první ostatním spolustraníkům," reagoval krátce po sečtení 100 procent hlasů krajský lídr ČSSD Stanislav Mišák.

Dodal, že nyní stranu čeká jednání o tom, s kým by jako vítězové případně vedli Zlínský kraj. "Ve druhém týdnu po volbách by už to mohlo být domluvené. Záleží na tom, jak budou rozhovory probíhat," poznamenal. Apriori nevyloučil žádnou ze stran. "Bývá zvykem, že se osloví podle počtu hlasů, jakého dosáhly ve volbách. Vybereme tu, kde bude ochota hledat průsečíky," řekl Mišák.

S výsledkem je spokojena dvojka krajské kandidátky sociálních demokratů Jaroslav Drozd. "Zabrala naše kontaktní kampaň. To, že jsme vyrazili mezi lidi," radoval se.

Velké zklamání pro ODS

U ODS naopak zavládl smutek. Dokonce ani nenechala zahrát pozvanou živou hudbu. „Výsledkem jsem velmi zklamán,“ sdělila jednička ODS Libor Lukáš. Třináctiprocentní ztrátu na vítěznou ČSSD občanští demokraté nečekali. Podle něj se jim nepodařilo kvalitně oslovit voliče tématy, které je zajímají. Rovněž se prý nepovedlo dostatečně prezentovat úspěchy, kterých kraj pod vedením ODS dosáhl.

Dodal, že plně respektuje právo vítěze rozhodovat o sestavení krajské rady. Zároveň doufá, že ODS bude moci pokračovat v práci pro kraj. Zároveň varoval před vytvořením oranžovo-červené koalice. (ČSSD+KSČM pozn. red.). ODS dokonce ani nenechala zahrát pozvanou kapelu.

Špatný výsledek pro lidovce

Jásot nepanoval ani u lidovců. „Náš volební výsledek je nedobrý, přímo špatný. Třetí místo považuji za silný neúspěch,“ poznamenal lidovecký lídr Jindřich Ondruš. A proč si myslí, že KDU-ČSL dopadla právě takto? „Myslím, že sociálním demokratům se povedlo převést volby na to, že jsou hodnocení vlády, vládní koalice a kroků, které se udělaly. Řekl bych, že sdružení starostů uspělo na podobném principu. Taktéž svoji činnost odvozovali od kritiky, jak vlády, tak fungování kraje. Lidé chtěli vyjádřit svůj nesouhlas, odmítnutí,“ míní Ondruš.

Neúspěšný lidovecký kandidát na senátora Josef Devát dodal, že má obavu i z blízké budoucnosti. „Podle vyjádření pana Paroubka se spojí sociální demokraté s komunisty a horší variantu zatím nelze ani vymyslet,“ objasnil Devát.

Radost vládne u Starostů a nezávislých pro kraj. „Jsme nadšení a velmi spokojení. Moc děkujeme voličům za hlasy, které nám dali a za důvěru, kterou starostům prokázali. Slibujeme, že se ji budeme snažit nezklamat. Dodržíme, co jsme před volbami slíbili,“ sdělil jejich lídr Petr Gazdík.

Nespokojení jsou komunisté. "S výsledkem voleb jsem poměrně zklamaný, získali jsme o čtyři procenta méně než minule,“ řekl krajský lídr komunistů Ivan Mařák.

Propadli zelení i Koalice nestraníků

Do krajského zastupitelstva se nedostali kandidáti Strany zelených, která dostala 2 procenta hlasů. „Výsledek vidím takový, jaký je, tedy že nám chybí tři procenta hlasů. Musíme zatnout zuby a prosadit se v komunálních volbách. Musí se udělat důkladná analýza, co se dá vylepšit. Je evidentní, že se na výsledku podepsalo, že jsme součástí vlády, která nyní prosazuje reformy. Výsledky jsou všude v republice zhruba stejné. Zkusíme se tedy prosadit přes úspěšnou komunální politiku. Rozebereme kampaň i předvolební akce na republikové radě. Nedáváme rozhodně flintu do žita," řekl krajský předseda Strany zelených Libor Nováček.

Smutno je u Koalice nestraníků s třemi procenty hlasů. „Teď budeme analyzovat důvody neúspěchu,“ řekl jejich lídr a europoslanec Tomáš Zatloukal.