Agentury podporovaného zaměstnávání, kterých je ve Zlínském kraji několik, jsou alternativou k úřadům práce. „Realizace podporovaného zaměstnávání není v silách úřadů práce. Nemáme k tomu právní, finanční ani personální možnosti,“ řekla již dříve ČTK Miriam Majdyšová ze zlínského úřadu práce.
V kraji bylo na konci března bez práce 24 910 lidí, zhruba pětina z nich se přitom potýkala se zdravotním postižením.
“Naše činnost spočívá v pomoci jednotlivcům při hledání pracovního místa a nácviku dovedností potřebných k jeho získání. Nabízíme též sociální poradenství a služby psychoterapeuta,“ uvedla vedoucí valašskomeziříčské agentury Martina Došková.
V agentuře se klientům věnují čtyři pracovnice. Služby jsou poskytovány zdarma, na projektu se totiž finančně podílejí Evropský sociální fond a stát.
Ve Zlínském kraji fungují agentury podporovaného zaměstnávání také ve Vsetíně, Zlíně a Uherském Hradišti, které v současné době společně realizují projekt nazvaný Jdeme do práce. Ten se zaměřuje hlavně na pomoc lidem s těžší formou zdravotního či mentálního postižení, pracovníci agentur ale mimo jiné pracují například také s osobami bez domova.