Tak jako každý rok i letos policie zvýšila počet hlídek v ulicích a občany před krádežemi varuje.

Několik případů už jim během adventních nákupů lidé nahlásili. Proto také nynější bezpečnostní akci proti zlodějům nazvali policisté Advent.

V sobotu 8. prosince strážníci z okrsku Jižní Svahy přistihli přímo mezi regály nechvalně známého 34letého muže ze Zlína, který si právě do mikiny skládal konzervy s tuňákem.

„Když uviděl muže v uniformě, naskládal zboží zpět do regálu. Hlídka jej upozornila, že k nákupu je vhodné používat raději nákupní košík nebo vozík," zmínila událost mluvčí zlínské městské policie Šárka Škubalová. Muž se prý strážníkům dušoval, že nechtěl nic ukrást, jen si prý rozmyslel nákup.

„Škoda že mu jeho přesvědčení nevydrželo déle než do druhého dne. Ve stejné provozovně se pokusil odcizit zboží za 471 korun," dodala Škubalová. Hlídka pak předala celou věc i s podezřelým k dalšímu šetření kolegům z republikové policie. Stejně to dopadlo i s 21letým recidivistou, který se v neděli pokusil ukrást zboží za 103 koruny.

I přes opakovaná varování strážců zákona se také několika lidem ztratily cenné věci ze zaparkovaného auta.

„K tomu dochází obvykle tak, že pachatel využije okamžiku, kdy je nakládán nákup do zavazadlového prostoru vozu, ale tašky s penězi a osobními věcmi jsou už na sedadlech řidiče či spolujezdce. Nenápadně otevře dveře, vezme cizí věc a rychle mizí. Celá akce je otázkou pár vteřin," popsala postup zlodějů mluvčí městské policie.

„Už od začátku prosince kontrolujeme vnější i vnitřní prostory obchodních center a supermarketů, ale také přilehlá parkoviště. S republikovou policií spolupracujeme tak, aby hlídky pokryly prakticky celé území Zlína," informovala Škubalová. Kontroly jsou podle jejích slov zesílené zejména ve dnech volna.

Její slova potvrdil i mluvčí zlínské republikové policie Petr Jaroš. „Během preventivní akce upozorňujeme zákazníky obchodů na situace, kterých využívají kapesní zloději během nákupu, a na to, že v bezpečí není ani jejich automobil na parkovišti," uvedl Jaroš s tím, že případy vykradených aut před obchodem vyšetřují policisté poměrně často.

„Bohužel mnohdy sami zákazníci pomáhají pachatelům s výběrem vozu, který má být vykraden. Stačí kabelka položená na sedadle, zavazadlový prostor plný nákupních tašek či zapomenutý klíč ve dveřích," připomněl policejní mluvčí.

Nákup bez rizika, a to nejen ten předvánoční, má mít podle něj jasná bezpečnostní pravidla. „Peněženka by měla být uložena na místě, kam se zloděj bude obtížně dostávat, například v náprsní kapse. Rozhodně policisté nevidí rádi kabelky položené v nákupním vozíku osamoceném mezi regály. Věřte, že se to stává opravdu velmi často a právě na tyto nezodpovědné zákazníky policejní hlídky v těchto dnech apelují," uvedl Jaroš.

Jako odstrašující příklad vzpomněl krádež z loňského prosince. „Během nakupování v obchodním centru ve Zlíně-Malenovicích využil zloděj právě toho, že si jedna ze zákaznic odložila kabelku do nákupního vozíku, kterému jen na moment nevěnovala pozornost. Zloděj se jí zmocnil a našel v ní nejen doklady a platební karty, ale také šedesát tisíc korun v hotovosti," popsal zlínský policejní mluvčí Petr Jaroš.

JITKA VOGLOVÁ