Vystavujete v Kroměříži i v Holešově. Máte k našemu regionu nějaký vztah?

V Kroměříži vytavuji již podruhé asi po devatenácti letech. Upřímně řečeno, já mám k celé Moravě velmi pozitivní vztah, protože miluju moravské víno. (smích)

Má vaše výstava nějaký motiv?

Přímo ne. Nemá ani žádný společný název. Je to průřez mojí tvorbou. Své grafiky jsem doplnil pastely a uhlovými kresbami, aby tam bylo ještě něco jiného. Přeci jen moje grafiky už lidé znají. Tyto jsou však vybrány záměrně, aby tam bylo také pár Rakousko-Uherských motivů, protože tento region je tím znám.

Známý český grafik a ilustrátor včera zahájil výstavu v Arcibiskupském zámku

O vás je zase známo, že jste zastáncem Rakousko–Uherské monarchie.
No samozřejmě. Můj kolega a zdejší průvodce pan doktor Dvořák razí teorii, že nás vlastně zachránila Bílá Hora, jinak bychom spadli do područí ultraněmeckých šlechticů. A jen díky tomu, že jsme se ocitli v náručí Habsburků, jsme se stali evropským národem. Ale raději nechme, ať to každý posoudí sám.

Vraťme se zpátky k práci. Používáte několik technik. Kterou máte nejraději?

Myslím, že na prvním místě je barevná litografie. Zajímavé je, že kameny, na které se litografie dělá, už dosluhují. Všechny totiž pochází z jednoho vytěženého dolu v Bavorsku. No ale pár let snad ještě vydrží. A druhá moje oblíbená technika je lept a suchá jehla. Dokonce mám jednoho přítele tiskaře, který mi vtírá barvu do vrypů bříškem ruky. (smích)

Když se podíváte na průřez vašeho díla, našel byste nějakou věc, na kterou jste odstupem času nejvíc hrdý?

<>To je strašně rafinovaná otázka. Dokázal bych odpovědět třeba, co se týče knižních ilustrací. Tam mám takový žebříček. Robinson Crusoe, povídky E. A. Poea, Tři mušketýři a tak dál. U grafik je to těžší, ale mám jednu oblíbenou. Jmenuje se: František Palacký učí naši císařovnu Sisi bruslit a je sledován zachmuřeným pohledem našeho mocnáře. Tak to je můj nejdelší název. (smích)

Na čem pracujete v současnosti?

Nedávno jsem dodělal knížku, na které jsem pracoval celý rok. Je to Kiplingova Kniha džunglí, která by se měla objevit na předvánočním trhu.Ateď se chci zase na chvíli věnovat svým grafikám.

Na závěr bych se rád zeptal, jestli jste opravdu takový optimista, jak se prezentujete ve svých dílech?

Člověk si vybuduje vlastní svět, který s realitou souvisí jenom určitými body. Má to tak i spousta mých kolegů. U mě je to svět, kde se tak trochu zvířata mění v lidi a naopak. Když objeví výtvarník to svoje, tak je to ta nejbezvadnější věc. Takže já takto unikám do svého světa a je zajímavé, že znám spoustu lidí, kteří se do něj rádi nechají pozvat.