Zlínsko

Podle silničářů i techniček se však situace stabilizuje. Potíže by mohly vytvářet jedině vyvýšené oblasti na kopcích, kde jsou komunikace zafoukané.

„Situace je daleko lepší, než dopoledne. Nicméně všech našich sedmnáct sypačů a dvanáct traktorů neustále jezdí a sype,“ řekl dispečer SÚS František Pařinka. Dodal, že naštěstí Syrákov a kopec ze Slavičína na Petrůvku už je průjezdný. „Zatím nemáme z těchto míst ani odjinud hlášené žádné komplikace,“ podotkl.

Kromě SÚS pečují o sjízdnost i Technické služby Zlín. Podle nichž je současný stav mírnější než dopoledne, za které napadlo až šest centimetrů sněhu. Ty mohou dosud tvořit lehké potíže například v Jaroslavicích a na Kudlově, kde jsou zavátější cesty. „Všechny naše prostředky jsou v terénu, avšak místy fouká silný vítr a tomu to se nelze úplně vyhnout,“ poukázal ředitel Technických služeb František Kostelník.

Veronika Vágnerová

Slovácko: Husté sněžení se zatím obešlo bez vážných nehod

Husté sněžení komplikovalo ráno dopravní situaci na Slovácku. Dopoledne totiž napadlo až deset centimetrů nového sněhu. Největší problém měli silničáři mezi šestou a osmou hodinou v Chřibech a v Bílých Karpatech.

„Přechodně jsme měli problémy v buchlovských horách a také na Rasové, kde se vytvořila kolona kamionů,“ informoval ředitel Správy a údržby silnic Slovácka Rostislavv Buchtík. Silničáři vyjeli hned po třetí hodině ráno, kdy začalo sněžit. „Nasadili jsme všechny prostředky, které máme, tedy devatenáct sypačů a třicet dva traktorků,“ doplnil Buchtík. Na silnicích je tedy nasazena všechna dostupná technika. „Musíme hlavně pluhovat, protože sůl v této zimě moc nepůsobí. I přesto jsme ale sůl použili, aby nám sníh nepřimrzal k vozovce,“ dodal Buchtík.

Stav vozovek se v průběhu dopoledne lepšil, protože se snížila intenzita sněhových srážek.

I přes problémy silničářů však dopravu na Slovácku brzdí prozatím spíše menší dopravní nehody. „Jde o několik drobných ťukanců, například ve Starém Městě nebo v Uherském Brodě. Zatím jde opravdu jen o drobné kolize, které se obešly bez vážnějších následků na zdraví,“ řekla mluvčí zlínská krajská policejní mluvčí Jana Bartíková. Podle ní by si abnormální pozor měli dávat také chodci, protože jízdní vlastnosti aut jsou úplně jiné než za sucha. Chodci by tedy do cesty neměli vstupovat až na poslední chvíli, byť by byli na přechodu.

Jitka Cilečková

Valašsko: sníh komplikuje dopravu

Valašsko – Silné sněžení, které v noci na čtvrtek dorazilo na Valašsko, značně zkomplikovalo dopravní situaci v regionu.

Silničáři mají v terénu veškerou dostupnou techniku. Region křižuje čtrnáct sypačů a také šestnáct traktorů s radlicemi. „Hustě sněžit začalo mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní. Napadlo mezi deseti a dvaceti centimetry sněhu,“ přiblížil ve čtvrtek dopoledne jednatel Správy a údržby silnic Valašska Jaromír Kořistka.

Situaci navíc komplikuje vítr, který v některých oblastech, zejména na Kelečsku, vytváří sněhové jazyky a závěje. „Snažíme se soustavným pluhováním udržet silnice sjízdné. Na vozovkách zůstává sněhová kaše,“ řekl Kořistka. Důležitá je podle něj maximální opatrnost.

Problémy zejména ve stoupáních mají tradičně kamiony. Složitý je například přejezd Sirákova. „Od dispečera mám informace, že ze strany od Vsetína je tamní silnice průjezdná,“ uvedl Kořistka.

Problémy jsou zejména v opačném směru od Zlína. „Silnici tam blokují kamiony,“ potvrdila policejní mluvčí Jana Bartíková.

Michal Burda

Kroměřížsko: Nový sníh na Kroměřížsku velké potíže nepůsobí

Vesměs klidná je prozatím situace na silnicích i mimo ně na Kroměřížsku. Ranní sněhová nadílka sice mnohým ztížila cestu do práce, všechny silnice jsou ale s opatrnostní sjízdné.

Jednou komplikací je nehoda, která před jedenáctou hodinou dopoledne uzavřela silnici mezi Roštínem a Cetechovicemi. Na místě se srazilo nákladní a dvě osobní auta, podle prvotních informací se nikdo nezranil. Uzavřena je cesta u sjezdu z hlavní silnice číslo 50.

Šárka Vavříková