Valašsko obsadí čarodějnice

Kdy: sobota 27. dubna, od 15 hodin

Kde: Pulčín, hospoda U Williho, a Valašská Polanka, restaurace Paradon

Valašské čarodějky dobrodějky se tuto sobotu představí na Pulčíně. Sraz účastníků je u zdejšího infocentra v patnáct hodin.

Odtud se čarodějnický rej přesune k hospodě U Williho. „Na tomto místě tradičně zapalujeme čarodějnický oheň," přiblížila předsedkyně občanského sdružení Vesničko má milovaná Pulčín Anastázie Žídková.

Součástí sletu bude přehlídka masek a přijímání nových čarodějek. Hudební doprovod zajistí kapela Lúzabend z Francovy Lhoty.

V šestnáct hodin se na šestý ročník sletí také čarodějnice ve Valašské Polance. Po průvodu vesnicí se přesunou do areálu restaurace Paradon, kde připravují soutěže pro děti. Na večer připravují hranici, na které jednu z čarodějnic upálí.

S nordic walking holí vydej se do okolí

Kde: TJ Sokol, Kateřinice

Kdy: 27. dubna od 9.30

Seminář je zaměřený na získání teoretických vědomostí a osvojení praktických dovedností v dnes populární sportovně rekreační aktivitě: severské chůzi neboli nordic walking. Jedná se o zdravý pohyb se zapojením celé horní poloviny těla, která chůzi zrychluje a odlehčuje. Efektu docílí speciálními hůlkami, které zvýší dynamiku pohybu, uvolní ztuhlé zádové svaly a navíc efektivně posilují kardiovaskulární systém bez ohledu na věk a sportovní zdatnost.

Zámek se rozezní zpěvem

Kde: velký sál holešovského zámku

Kdy: neděle 28. dubna od 18 hodin

Na zámku v Holešově vystoupí v neděli večer na společném koncertu dva pěvecké sbory. Sbormistryně Lenka Polášková uvede sbor Moravské děti Holešov a Michal Vajda zase představí Pěvecký sbor Masarykovy univerzity z Brna. Koncert Dva sborové světy začíná v šest hodin večer ve velkém sále holešovského zámku.

Na Hostýně se koná 12. pouť hasičů

Kde: bazilika na Svatém Hostýně

Kdy: sobota 27. 4. od 9.45

O víkendu se na Svatém Hostýně setkají stovky hasičů. Dvanáctá hasičská pouť se tam koná v sobotu dopoledne. Průvod vyrazí o tři čtvrtě na deset, poté bude podáno hlášení arcibiskupovi. Mše svatá bude zahájena ve čtvrt na jedenáct v bazilice Nanebevzetí Panny Marie, po ní požehnají hasičským praporům.

„Na Svatém Hostýně se sejdou zástupci hasičů z Čech, ze Slovenska, Polska, Chorvatska i Německa. Loni bylo asi sto tři praporů. Mši svatou bude celebrovat arcibiskup Jan Graubner," upřesnil za organizátory Josef Juráň.

Slavnostního dne se zúčastní také starosta hasičů České republiky, generální ředitel Hasičské vzájemné pojišťovny, hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, senátor Jiří Čunek a krajští starostové hasičů.

V Karpatech zahájí motorkářskou sezonu

Kde: Zámeček ve Strání

Kdy: sobota 27. dubna v 15 hodin

Moravsko-slovenské pomezí se v sobotu 27. dubna dočká zahájení motorkářské sezony. Sraz příznivců veteránů pořádá od 15 hodin Jawa klub Strání před tamním Zámečkem. Poté bude následovat vyjížďka po okolních obcích. Večer od 19 hodin jsou pak všichni zváni na nádvoří Zámečku, kde se uskuteční zábava s živou hudbou. K tanci a poslechu budou hrát skupiny Úžas a Bastila.

Cyklisté u Velehradu odhalí obří sedlo

Kde: Velehrad

Kdy: sobota 27. dubna v 10.30 hodin

Sedmý ročník cyklistické akce s názvem Na kole slováckými vinohrady je tady! Jedna z jeho tras povede v sobotu z Masarykova náměstí v Uherském Hradišti přes Staré Město a odtud pak po Mariánské poutní cestě a cyklostezce směrem k Velehradu. Někteří cyklisté nasměrují svá kola před poutní obcí k Archeoskanzenu Modrá a biocentru Živá voda, jiní zase budou chtít být při malém happeningu, který se uskuteční pod obřím sedlem bicyklu, a to na okraji cyklistické stezky Jana Pavla II. vedoucí z Velehradu do Tupes.

„U hájenek za ohradní zdí bývalého velehradského kláštera odbočí cyklisté k lesu zvanému Háj. Na jeho úpatí proběhne o půl jedenácté slavnostní odhalení obrovského sedla, jehož autorem je Velehraďan Ondřej Oliva se svými kamarády," láká ke gigantické raritě Stanislav Gregůrek, muž na postu starosty poutní obce.

Podle jeho slov čeká pod sedlem na cyklisty i návštěvníky bez bicyklů nejedno překvapení. Po slavnostním přestřižení symbolické pásky nebude chybět ani občerstvení a hudba v podání skupiny Kanonýři.

Ve Zlechově postaví májku a pak upálí čarodějnice

Kde: Zlechov

Kdy: sobota 27. dubna v 15 hodin

Proud hezkých zážitků čeká ve Zlechově na děti i dospělé, kteří přijmou v sobotu v 15 hodin pozvání k tamní radnici. Spolek kulturních akcí obce tu uspořádá 3. ročník zdobení a stavění májky. Na prostranství v areálu kynologického klubu pak proběhne pálení čarodějnic.

„Poté se účastníci přesunou do prostoru vedle hospody na zlechovském hřišti, kde na ně čekají nejrůznější soutěže, diskotéka, vaření zázračného lektvaru a večerní ohňostroj," popsala průběh sobotního odpoledne a večera Jarmila Zástavová, předsedkyně Spolku kulturních aktivit Zlechov. Podotkla, že v případě dešťivého počasí se akce konat nebude. Děti ani dospělí ale o ni nepřijdou, uskuteční se o týden později v sobotu 4. května.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU