A zatímco některé volební místnosti zůstaly přes týden nedotčené, třeba školách či úřadech je musejí v těchto dnech chystat znovu: odpadlo naopak roznášení volebních lístků, ve druhém kole si je totiž lidé tradičně vyzvednou přímo u volebních uren.

VE ŠKOLÁCH MUSEJÍ MÍSTNOST CHYSTAT ZNOVU

Například v Žopech u Holešova s přípravou volební místnosti velkou práci mít nebudou. „Místnosti se buď zruší, nebo zůstávají podle situace v dané budově. Ve školách tento týden většinou plenty i urny uklidili, aby se mohlo učit. Tam, kde to ničemu nevadí, ale zůstává volební místnost připravená. Příkladem je právě volební místnost v budově Osadního výboru Žopy," vysvětlila mluvčí holešovské radnice Jana Rohanová.

Volba ve druhém kole bude těžká. Osobnosti chválí úspěšné kandidáty

I tentokrát mohou voliči případně zažádat o prozatímní průkaz: to v případě, že mají z nějakého důvodu neplatný ten občanský. „V případě, že volič zjistí, že nemá v den voleb platný občanský průkaz, lze ho na počkání vyřídit na městském úřadě v pátek i v sobotu. Při prvním kole byly podány dvě žádosti a v průběhu tohoto týdne jsme obdrželi prozatím žádost jednu," dodala mluvčí radnice.

V Břestu budou chystat pro účely voleb zasedací místnost na obecním úřadě.

„Po volbách jsme síň uklidili, jelikož se hned v pondělí konalo veřejné projednávání návrhu územního plánu. Prvního kola voleb se u nás zúčastnilo 39,3 procenta lidí," připomněl starosta Břestu Jaromír Navrátil.

Právě volební účast je ve druhém kole senátních voleb tradičně trochu strašákem, lidé se obvykle k urnám nehrnou. Starosta Břestu ale věří, že účast bude v obci opět alespoň o něco vyšší, než je celostátní průměr.

V Rajnochovicích už jsou na finále senátních voleb také připraveni. „Ze zákona budou volební lístky k dostání přímo u voleb. Volební místnost máme v tělocvičně základní školy, takže jsme ji nechali připravenou, akorát jsme sundali vlajku, kterou samozřejmě v pátek zase vyvěsíme," usmál se tamní starosta Antonín Uhřík.

Kvůli běžné výuce musí místnosti obnovit třeba 
v Základní škole Zámoraví v Kroměříži. „Vzhledem
 k tomu, že se v naší učebně učilo, budeme všechno včetně uren a plent pro voliče připravovat samozřejmě znovu," potvrdil ředitel Základní školy Zámoraví Miroslav Plaček.

Otazník tak zůstává nad už zmíněnou volební účastí: v prvním kole hlasovalo 34,49 procenta voličů, v roce 2010 v prvním kole přišlo 46,66 procenta, ve druhém ale jen 25,58 procenta voličů.

Mnozí lidé ale slibují, že i tentokrát k urnám dorazí. „Rozhodně půjdu, mám jasný tip na kandidáta,konec -konců byl mým favoritem už v prvním kole. Myslím, že volby by se opomíjet neměly, ten kdo k nim nejde, je podle mě jenom takříkajíc shnilý," shrnul za všechny osmapadesátiletý Milan Kounka z Kroměříže.

PODPORU SHÁNĚJÍ I U PROTIVNÍKŮ Z PRVNÍHO KOLA

Oba kandidáti pro druhé kolo senátních voleb na Kroměřížsku, lidovkyně Šárka Jelínková i Jan Hašek za hnutí ANO 2011, usilují o podporu svých protivníků. Třetí Daniela Hebnarová (ODS) měla v prvním kole 14,44 procenta, následovala Eva Badinková (KSČM) s 12,43 procenta, Jaroslav Chmelař (ČSSD) s 11,76 procenta, Vojtěch Škrabal (STAN) s 11,31 procenta a Zdeněk Zlámal (Nezávislí) s 11,22 procenta.

Haška už podpořila Eva Badinková, což zdůvodnila jeho ochotou hlasovat pro zdanění církevních restitucí. Podporu měl kandidátovi ANO 2011 údajně slíbit i Zdeněk Zlámal. Naopak Šárku Jelínkovou zatím podpořil Vojtěch Škrabal a částečně i Daniela Hebnarová, i když dodala, že ODS jako strana se zachová neutrálně. Zatím nikomu podporu nevyjádřil Jaroslav Chmelař, čeká prý na výsledek vyjednávání o koalici v kraji.

LIDOVCŮM NĚKDO OPĚT PŘELEPIL PLAKÁT

Předvolební materiál lidovců ve Zlobicích někdo přelepil plakátem s kandidátem do Senátu za ANO Janem Haškem. Hnutí ale tvrdí, že s tím nemá nic společného. „Máme vlastní plochy a máme jich dost. Nepotřebujeme je někomu přelepovat," řekla krajská manažerka ANO Kateřina Bařinková.

Podobný problém řešili lidovci už koncem září, kdy se v Holešově objevily na plachtách a billboardech KDU-ČSL samolepky s nápisem Prostě volím ANO. Už tehdy ale Kateřina Bařinková odmítla, že by s tím hnutí mělo něco společného.

KDY A JAK SE VOLÍ?

  • hlasuje se v pátek 14.10. od 14 do 22 hodin a v sobotu 15.10. od 8 do 14 hodin
  • hlasovací lístky dostanou voliči přímo v místnostech
  • vyhrává kandidát s prostou většinou hlasů 
bez ohledu na volební účast
  • Vizitky obou kandidátů do Senátu a jejich duel, pro který si navzájem položili tři otázky, čtěte už v pátečním vydání Kroměřížského deníku!

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU