Tam po opadnutí povodňové vlny hrozí obyvatelům další nebezpečí. V celém okrese Vsetín bylo aktivováno 220 sesuvů. Padají domy, jsou ohroženi lidé i zvířectvo.

Hladina řeky Moravy v Kroměříži mírně klesá, v sobotu je na 668 centimetrech. Povodňová komise města Chropyně požaduje tunu chloraminu pro dezinfekci zatopených území. Zatímco někde už velká voda opadla, jinam se teprve 12. července nahrnula.

Zaplaveno bylo sídliště Štěpnice v Uherském Hradišti. Značná část obyvatel neuposlechla výzvy a ve svém obydlí zůstala. Ráno nevěřili svým očím. Sídliště bylo jedno velké jezero, nejmíň půl metru hluboké, sklepy byly kompletně zatopeny. V tu dobu již netekla voda ani nešel elektrický proud a na sídliště se stále valila voda.

Obdobná situace byla ve Svatováclavské ulici a na náměstí Republiky. I zde probíhala již v noci evakuace obyvatel a sobotní slunečné ráno zastihlo v plné práci záchranáře, kteří na lodičkách odváželi obyvatele. Záplava dorazila až k železničnímu podjezdu, kde bylo pět metrů vody.

Situace se příliš nelepšila ani na Zlínsku. V Napajedlích se v sobotu 12. července 1997 ubytovalo 136 příslušníků Armády ČR. Dokončuje se tam evakuace, do zatopených oblastí je třeba dopravit potraviny a pitnou vodu. V Tlumačově dochází k prvnímu poklesu vodní hladiny. (red)