Ze zákona o zaměstnanosti vyplývá, že má každá fyzická osoba právo na zprostředkování vhodného zaměstnání. „Tím se také zprostředkovatelé úřadu práce řídí. Často je však zprostředkování místa komplikované zdravotními problémy uchazečů nad padesát let věku,“ uvedla vedoucí kroměřížského odboru zprostředkování a poradenství Marie Vašková.

Podle ní je tato věková skupina lidí pro vynakládání státních prostředků na aktivní politiku zaměstnanosti jednou z nejdůležitějších. „Pokud uchazeči chybí dovednosti, snažíme se doplnit mu je rekvalifikačním kurzem,“ podotkla vedoucí odboru.

V kroměřížském okrese jsou nejžádanější profese ve strojírenství a stavebnictví, pomocné montážní práce a řidiči. Požadavky jsou i na místa svářečů, zámečníků, číšníků a servírek a šiček.

Stává se, že někteří lidé mají ve zvyku nabídnutou práci odmítnout. „V takovém případě je uchazeč povinen doložit vážný důvod, proč tak učinil. Pokud to neudělá, postupujeme podle zákona o zaměstnanosti a s uchazečem zahájíme správní řízení ve věci vyřazení z evidence úřadu práce,“ vysvětlila Vašková.

Nejčastějším důvodem, proč padesáti a víceletí odmítají práci, bývají jejich zdravotní problémy nebo špatná dopravní dostupnost. „Další příčinou je například nezvládnutí práce na počítači, ale tyto nedostatky řešíme prostřednictvím rekvalifikačních kurzů,“ nastínila vedoucí odboru.

Lidem této věkové skupiny se nelíbí, že jsou pro nové zaměstnavatele často už neperspektivní. Zákon však umožňuje úřadu práce poskytnout finanční příspěvek zaměstnavatelům, kteří přijmou do pracovního poměru osoby, o které je na trhu práce menší zájem a tím se snaží je motivovat.

Podle Marie Vaškové někteří uchazeči, kteří mají předdůchodový věk, to berou tak, že mají přiznanou podporu a než ji vyčerpají, tak dovrší věk na odchod do starobního nebo předčasného starobního důchodu a proto zaměstnání už tak moc nehledají. „Obecně však platí, že pracovní motivací padesátiletí mnohdy převyšují dvacetileté,“ uzavřela vedoucí odboru zprostředkování a poradenství.

Najít si vhodné zaměstnání se snaží i Jaroslav Rozehnal z Věžek, který je na úřadu práce evidovaný už sedm měsíců. „O práci jsem přišel ve čtyřiapadesáti letech a můžu říct, že to dost zhoršilo rodinný rozpočet,“ posteskl si.

Práci si shání po celou dobu. „Mám dané žádosti v kroměřížské slévárně a Plastice, ve Fatře v Chropyni. Vím, že tam lidi berou, ale zatím se mně neozvali,“ poznamenal.

Z kroměřížského úřadu práce se zatím pomoci prý taky nedočkal. „Řekli mi, že si mám práci najít sám, protože v mém oboru zatím nic volného není. Snažím se využívat alespoň krátkodobé brigády,“ dodal Rozehnal.