Řeč je samozřejmě o Lisabonské smlouvě, kterou ve středu přes velké rozpory nakonec posvětili poslanci. Své odpůrce i zastánce má smlouva i mezi politiky z kroměřížského regionu. Oba tábory se však shodují: je to důležitý dokument, který může ovlivnit i naši práci.

Občanští demokraté se při poslaneckém hlasování rozdělili na dva tábory, na Kroměřížsku se však zdá, že mají podobné stanovisko: Lisabon odmítají.

„Nepřinese nám prospěch, naopak tím ztratíme velkou část své suverenity,“ říká třeba starosta Holešova a senátor za ODS Zdeněk Janalík.

Při senátním hlasování proto je rozhodnut smlouvu nepodpořit, důvodů uvádí hned několik.

„Například ze dvaašedesáti procent ztrácíme v Evropě právo veta, o našich záležitostech bude rozhodovat Evropský soudní dvůr, třeba i v otázce Benešových dekretů,“ poznamenal Janalík.

O rozkolu v ODS však podle něj mluvit nelze. „Je to otázka názoru, každý má hlasovat podle vlastního svědomí,“ dodal senátor.

Podobně vidí situaci i jeho chropyňský spolustraník Radovan Macháček, který byl dvoudennímu hlasování osobně přítomen.

„Já jsem spíše konzervativní. Říkám ano Evropské unii, ale se pro smlouvu bych asi ruku nezvedl,“ míní Macháček.

Zároveň připouští složitost dokumentu. „Nestudoval jsem ho celý, měl jsem jen výtah a také jsem se ptal zkušenějších kolegů,“ přiznal chropyňský starosta.

Smlouva by podle něj snesla několik revizních opatření, která by omezila striktnost některých ustanovení.

„Navíc bych řekl, že smlouva spíše nahrává větším státům jako Francie nebo Německo, což není dobře,“ dodal Macháček. V tom mu však oponuje kroměřížský starosta Miloš Malý (ČSSD).

„Je to podobné, jako když jsme spoluvlastníci domu. Je nelogické, aby se ti, kterým patří větší část, měli podřizovat těm, co vlastní mnohem menší prostory,“ domnívá se Malý.

Přestože přesné znění Lisabonské smlouvy nezná, vychází z předpokladu, že pokud chceme být chceme fungovat jako součást Evropské unie, částečné omezení vlastní suverenity je nutné.

Pozitivně se k dohodě vyjadřuje i lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová. „Mám drobné výhrady. Listina je například zbytečně složitá a má možná příliš liberární akcent. Ale pozitiva převažují,“ uvedla Šojdrová, která si všímá hned několika výhod.

Jednak podle ní Evropská unie vytváří prostor svobody a míru, chrání nás před možnými národními konflikty, a také potlačuje extremistické projevy ve svých členských státech.

„V konkrétních věcech může mít dopad i na regionální politiku. Například co se týče ekonomické spolupráce,“ myslí si Šojdrová. O tom, jestli smlouvu nakonec Česko ratifikuje, musejí ještě rozhodnout senátoři a prezident.