„Nevíme v tuto chvíli o dalších Češích, kteří by byli pohřešovaní, zranění nebo v nějakých nesnázích. Nevylučuji ale, že se to může změnit,“ řekl šéf českého zastupitelského úřadu.

Podle něj je ambasáda aktuálně v kontaktu se všemi občany, kteří v době katastrofy pobývali v postižených provinciích na jihovýchodě země a všichni jsou nyní podle něj v bezpečí. Vacek dnes míří do půlmilionového města Adiyaman, kde působí jednotka českých záchranářů. Fakt, že ze stejné oblasti pochází česká oběť zemětřesení, je podle něj pouze shoda okolností.

Podle velvyslance jsou škody obrovské. „Projížděli jsme městem Pazarcik, kde se nacházelo epicentrum (otřesů). Škody jsou velmi rozsáhlé, zřítila se zhruba jedna třetina nebo jedna pětina budov. Ta devastace je plošná,“ řekl. „Záchranné práce probíhají, ale města jsou zcela ochromená,“ dodal.

Prohledávání zřícených budov 

Český USAR (Urban Search and Rescue) tým specializovaný na vyhledávání lidí v sutinách je v Turecku od úterý. Téměř sedmdesátičlenný tým prohledává dvě zřícené budovy v Adiyamanu, podle mluvčího hasičů čeští záchranáři do středečního večera z trosek vyprostili tři mrtvé, mezi nimi dvě děti.