Původně si měla odsedět doživotí, po 53 letech je ale volná. Leslie Van Houtenová ve vězení získala bakalářský i magisterský titul v humanitních vědách a pracovala zde jako učitelka ostatních vězňů. Nic nenasvědčovalo tomu, že byla v 70. letech minulého století členkou jednoho z nejbrutálnějších kultů v Americe.

O podmínečné propuštění žádala Houtenová už pětkrát, pokaždé ji ho zamítli kalifornští guvernéři. Nakonec o něm rozhodl státní odvolací soud. Současný guvernér státu Gavin Newsom už tentokrát propuštění neblokoval, ale nelíbí se mu. „Rodiny obětí pociťují dopady brutálních vražd i po 50 letech,“ uvedl podle portálu BBC

Leslie Van Houtenovou soud podmínečně propustil z vězení:

| Video: Youtube

Právní zástupce ženy Rich Pfeiffer je naopak nadšený. „Chce jen chodit do práce a žít normální život,“ řekl. Sama Van Houtenová je podle něj propuštěním potěšena.

Děsivé vraždy

Vražedkyně byla nejmladší stoupenkyně Charlese Mansona, který členům sekty nařídil zavraždit devět lidí. Maniak Manson také doufal, že vraždy rozpoutají rasovou válku.

Dnes třiasedmdesátiletá Van Houtenová byla ve vězení za to, že se ve svých devatenácti letech podílela na vraždě prodavače a jeho ženy Rosemary. Houtenová ji držela, zatímco nebohou ženu její kumpán Charles „Tex“ Watson ubodal.

close Členka vražedné sekty Charlese Mansona Leslie Van Houten je po více než půl století propuštěná na svobodu. Informovala o tom agentura AP. info Zdroj: Stan Lim/Los Angeles Daily News via AP, Pool, File zoom_in Členka vražedné sekty Charlese Mansona Leslie Van Houten je po více než půl století propuštěná na svobodu. Informovala o tom agentura AP

Později přiznala, že do jejího mrtvého těla také šestnáctkrát sama bodla. Podle portálu People měla Rosemary v břiše vyryté slovo válka. Na stěně obývacího pokoje také policisté našli načmáraný krvavý nápis „smrt prasatům“.

K incidentu došlo jen několik dní po děsivé vraždě herečky Sharon Tateové. Těhotnou manželku režiséra Romana Polanského vyšetřovatelé našli s šestnácti bodnými ranami a s písmenem X vyřezaným na břiše.

Co se dělo v kultu Charlese Mansona?

| Video: Youtube

Drogy a život hipíků

Van Houtenová vyjádřila při slyšeních o podmínečném propuštění lítost nad svou rolí při vraždách. Uznala, že se svým vůdcem nechala převálcovat a úplně ztratila individuální myšlení.

Její život se začal obracet k horšímu, když se v jejích čtrnácti letech rozvedli rodiče. Začala zkoušet drogy včetně marihuany a LSD. Když jí bylo sedmnáct, utekla s přítelem do San Franciska, otěhotněla a musela jít na potrat. S Mansonem se dle svých slov setkala v rozpadlém Spahnově ranči kousek od Los Angeles.

Mansonova rodina, jak si kult říkal, se skládala z přibližně sta lidí, kteří často užívali halucinogeny a svého vůdce považovali za vtělení Ježíše Krista. Většinou se jednalo o mladé zradikalizované ženy, které přitahovala kultura hippies a komunitní život.

Charles Manson zemřel ve vězení před šesti lety. Důležitá stoupenkyně jeho učení Patricia Krenwinkelová byla podmínečně propuštěna loni a poslední významná členka kultu Susan Atkinsová zemřela ve vězení v roce 2009.

close Členka vražedné sekty Charlese Mansona Leslie Van Houten je po více než půl století propuštěná na svobodu. Informovala o tom agentura AP. info Zdroj: ČTK/Pool, File zoom_in Členka vražedné sekty Charlese Mansona Leslie Van Houten je po více než půl století propuštěná na svobodu