Nejdříve šlo o zprávy, které se staly vítanou potravou ruských státních médií. Jedna oznamovala, že ruská policie FSB zatkla šest neonacistů, jež plánovali v Moskvě zabít ruského televizního moderátora Vladimira Solovjova. Druhá pak informovala ruské mediální uživatele o tom, že v České republice se stala obětí rusofobie ruská studentka oboru sociologie na Univerzitě Karlově, jíž prý čeští učitelé zpětně zhoršovali známky a nakonec ji ze školy vyhodili kvůli tomu, že je Ruska. 

Ukrajinský voják u mrtvého civilisty.
Byla ukrajinská Buča operací pod falešnou vlajkou? Známá fakta mluví proti

Zprávy se začaly šířit i v Česku, poměrně rychle se ale ukázalo, že skutečnost vypadá jinak, než jak se v nich uvádí. Případ se studentkou se podařilo vyvrátit Českému rozhlasu, který prokázal, že zmíněná studentka neexistuje a k žádnému vyloučení nedošlo.

A v kauze údajně připravovaného atentátu se zase objevuje hned několik indicií nasvědčujících tomu, že ho zinscenovaly přímo ruské bezpečnostní služby.

Případ studentka

Srdceryvný příběh o šikanované a vyhozené ruské studentce zveřejnila ruská státní televize Russia Today (RT). Dívka se měla jmenovat Liza a jejímu vyhazovu měl předcházet stupňující se nátlak a zpětné zhoršování známek. Po vypuknutí války na Ukrajině měli prý učitelé dívce říct, že „na škole pro Rusy není místo“. „Můžu uvést konkrétní případ, kdy mi přednášející dal jednoznačně najevo, že tady nebudu moci dál studovat,“ říká ve videu údajná studentka. 

Ruská televize zarámovala tento příběh ještě tím, že prý není ojedinělý a že po zahájení speciální vojenské operace, jak v Rusku označují invazi na Ukrajinu, začali být ruští studenti ze zahraničních škol zkrátka vylučováni.

Video se začalo šířit také v prostředí českých sociálních sítí osvědčeným mechanismem, na který upozornil analytik Roman Máca z Institutu pro politiku a společnost. 

Ten současně začal pátrat po tom, zda nějaká ruská studentka takového jména na Univerzitě Karlově opravdu studuje či studovala. Odpověď na tuto otázku přinesl ve středu 27. dubna 2022 Český rozhlas ve své rubrice Ověřovna!. „Žádná studentka se jménem Liza studia na univerzitě nezanechala. Zkouškové období navíc skončilo před začátkem války, nebylo proto možné známky zhoršit,“ shrnul výsledek prověření redaktor Českého rozhlasu Tomáš Pika.

„Na základě kontroly informačního systému mohu potvrdit následující – v aktuálním semestru žádná studentka se jménem ‚Liza‘ studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK) nezanechala,“ potvrdila serveru iRozhlas.cz a Radiožurnálu mluvčí fakulty Klára Hyláková.

Případ atentát

Velmi sporný je i další případ zmiňovaný ruskými médii. Vyšetřovací výbor Ruské federace v pondělí 25. dubna 2022 oznámil, že policie zatkla šest neonacistů, kteří plánovali zabít v Moskvě ruského televizního moderátora Vladimira Solovjova. Ten působí v ruské státní televizi, je známý zastánce a horlivý propagátor politiky prezidenta Vladimira Putina, takže se mu někdy přezdívá „hlas Kremlu“.

Ruská federální policie FSB tvrdila, že u potenciálních pachatelů zamýšleného atentátu našla „improvizované výbušné zařízení, osm improvizovaných zápalných zařízení na způsob Molotovových koktejlů, šest poloautomatických pistolí, upilovanou loveckou pušku, granát RGD-5, více než tisíc nábojů různých ráže, drogy a falešné ukrajinské pasy“, stejně jako „nacionalistickou literaturu a další propriety“. Podle FSB měli zločinci v plánu zabít Solovjova bombou v autě, přičemž tento plán připravili ve spolupráci s ukrajinskými bezpečnostními službami.

Hoax tvrdí, že dění na fotografii bylo zinscenováno. Ve skutečnosti jde o autentický snímek reportéra AP Rodriga Abda, který tuto fotografii pořídil 4. dubna 2022 v Buči. Fotografie byla součástí materiálu dokumentujícího život dětí, jež přežily masakr
Fotografie z Buči nebyla zinscenovaná. Internetem se šíří další lež

Policie doplnila tyto své informace fotografiemi, jež měly zjevně pocházet z místa, kde měli údajní pachatelé své zázemí a kde byli zadrženi. Zveřejněné snímky však okamžitě vyvolaly na mezinárodní scéně pochyby i posměch, protože působily dojmem špatně zinscenované operace pod falešnou vlajkou. Informuje o tom New York Post.

Jedna fotografie například ukazovala zářivě červené tričko s hákovým křížem, které je rozložené z nepochopitelných důvodů hned vedle tří kopií videohry „The Sims 3“.

„Kdo ví, třeba je The Sims 3 hrozně berou,“ poznamenal suše novinář BBC Francis Scarr na svém twitterovém účtu. „Někdo shora pravděpodobně písemně nařídil: ‚3 симки‘ (‚tři SIM karty‘) a nějaký génius ho poslechl,“ replikoval na Twitteru uživatel Andrew Protsenko.

S tímto názorem souhlasil také Eliot Higgins, zakladatel investigativní výzkumné skupiny Bellingcat, která se v posledních letech zaměřuje na ruské zpravodajské a vojenské operace. „Skutečně věřím, že tohle je natvrdlost nějakého policisty z FSB, kterému řekli, ať pořídí 3 SIM karty,“ napsal na svůj Twitter Higgins.

Ruská státní tisková agentura RIA zase doprovodila zprávu o zatčení údajných potenciálních atentátníků videem, na němž byl vidět popsaný list papíru, jenž se měl zřejmě tvářit jako poslední vzkaz jednoho z atentátníků jeho blízkým. V textu totiž v azbuce stálo: „Díky za podporu v nejtěžších letech. Zabíjej, abys žil. Žij, abys zabíjel. Podpis nečitelný, tým Moskva“.

Právě skutečnost, že na místě podpisu bylo místo skutečného podpisu napsáno „podpis nečitelný“, nasvědčuje tomu, že někdo opět velmi tupě vykonával příkaz, že má rukou přepsat určený vzkaz a nečitelně ho podepsat. 

Solovjov mezitím ve vysílání ruské státní televize neustále zesiluje svou protizápadní rétoriku. Minulý týden prohlásil, že „speciální vojenská operace“ vstupuje do nové fáze, v níž bude Rusko „denacifikovat“ celou Evropu, potažmo celý svět. 

Deník proti fake news.Deník proti fake news.Zdroj: Deník„De facto začínáme vést válku proti zemím NATO. Budeme drtit válečnou mašinérii NATO i občany zemí NATO. Až tato operace skončí, bude aliance NATO nucena ptát se sama sebe: Máme dost zbraní, abychom se ubránili? Máme lidi, abychom se bránili? A žádné slitování nebude,“ uvedl Solovjov, přičemž poslední větu ještě zopakoval: „Nebude žádné slitování.“