Judista Lukáš Krpálek v Tokiu ovládl kategorii nad 100 kilogramů a získal svou druhou zlatou medaili.

Ve finále změřil Lukáš Krpálek síly s Gruzíncem Guramem Tušišvilim, mistrem světa z roku 2018 a dvojnásobným evropským šampionem v nejtěžší hmotnostní kategorii. Do té Krpálek přestoupil po svém triumfu na hrách v Riu před pěti lety.

Judista Lukáš Krpálek v zápase s Džavádem Mahdžúbem z týmu uprchlíků.
Nezačínal od nuly, ale od minus deseti. „Zrádce národa“ vychválil Krpálka

„Pro mě to je něco nádhernýho. Asi nikdo tomu nevěří, nikdo nepočítal s tím, že se mi to po změně kategorie povede. Je to krásná pohádka,“ vyznal se dojatý český obr.

Ve finále začal Gruzínec o poznání aktivněji, Krpálek brzy dostal trest za pasivitu. Bojovalo se dál: oba borci už za sebou měli několik vyčerpávajících duelů. Šlo o vůli, poslední zásobu sil. 

Minutu před koncem přišla další žlutá karta pro Krpálka, bylo znát, že český judista toho má dost. A pak to přišlo: Krpálek skolil Gruzínce na ippon a vyhrál zlato!

Těžká cesta za medailí

Krpálek začal svou triumfální, leč bolestivou páteční pouť na posvátné půdě haly Nippon Budókan vítězstvím na ippon nad Džavádem Mahdžúbem z týmu uprchlíků (dříve Írán) a poté ve čtvrtfinále zdolal na wazari Uzbeka Bekmuroda Oltibojeva.

Bylo znát, že je na další vrchol své kariéry skvěle připravený, byť v „chlapácké“ kategorii nad 100 kilogramů patřil s hmotností 111 kg k nejlehčím. „Myslím, že takhle málo nemá nikdo,“ pousmál se olympijský vítěz z Ria, kde triumfoval v o stupeň lehčí třídě.

Lukáš Krpálek s medailí - Letní olympijské hry Tokio 2020, 30. července 2021. Judo, nad 100 kg muži, finále
Medailový úspěch. Tokio přineslo český rekord, trpaslík předčil giganta

Mrzelo ho jen to, že ve svatostánku japonských bojových umění tentokrát scházeli diváci. „Pro mě vždycky hrálo roli, když v hale byli fanoušci. To jsem měl vždycky rád. Je zvláštní, že tady teď nejsou, je to jiné,“ posteskl si Krpálek na zvláštnost covidové olympiády.

Lítá bitva s japonskou hvězdou

V semifinále čelili domácímu borci Hisajoši Harasawovi, kterého ve finále předloňského mistrovství světa porazil v prodloužení. A znovu šlo o úpornou a vyčerpávající defenzivní bitvu, v níž ani jeden soupeř nechtěl udělat chybu.

A zase se šlo do prodloužení. V něm Krpálek přečkal několik kritických chvilek a nakonec rozhodl.

„Hrozně jsem se toho zápasu bál, Harasawu jsem dva roky neviděl, měl jsem velký respekt. Snažil jsem se do toho dát maximum, i když to byl dost pasivní zápas. S takovým judistou se musí jít na jistotu, aby mě na něčem nenačapal,“ říkal po semifinále viditelně dojatý Krpálek.