Největší prostor dostává fašank, neboli masopust, ve Strání, kde se letos už po 36. uskuteční Festival masopustních tradic. Pětidenní akce nabídne hlavní program v sobotu, kdy návštěvníky čeká den otevřených dveří v tamní sklárně, košt fašankových koblih, zabijačka na tamním zámečku, včetně prezentace lidových řemesel. Odpoledne pak na náměstí u zámečku program několika souborů s názvem Ej, fašanku, fašanku.

Zdroj: Youtube

Masopustní speciálMasopustní speciálZdroj: DeníkMasopustní zvyky přežívají především také v mečových tancích bobkovníků v Bystřici pod Lopeníkem.

„Fašanková obchůzka je u nás pod organizací odvedeneckého ročníku. Pokud je početně slabší, doplní ji starší chlapci. Zvyk se u nás v této podobě traduje dlouho a přežívá i proto, že to mladé pořád baví a v poslední době se tomu děti u nás věnují už od školky,“ řekl starosta Bystřice pod Lopeníkem Martin Gavenda.

Masopust. Ilustrační snímek
Masopust? Přesvědčili jsme UNESCO o jeho jedinečnosti, říká etnografka

V Komni dalo fašanku se skakúny nový impuls také to, že začátkem 90. let minulého století pro ně nechal někdejší starosta Karel Navrátil vyrobit nové, nyní už obecní, mundůry.

„Každý rok fašank u nás pořádá jiný ze čtyř místních spolků. Střídají se. Skakúni jsou pak chlapci odvedeneckého věku. Úbory, klobouky, šavle i boty jsme obnovili, a to se na zachování této naší tradice velmi kladně podepsalo,“ prozradil Navrátil.