Předchozí
1 z 5
Další

Studentka pomáhá druhým, jako dobrovolnice i hasička

Elišce Skácelové je dvacet let a pochází z Kostelan. Studovala na Gymnáziu Kroměříž, vždy se ale více zaměřovala na mimoškolní aktivity, a to jí vydrželo dodnes. Věnuje se množství dobrovolnických činností, které pokládá za velmi potřebné. Po střední škole se rozhodla jít na Teologickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci s oborem Charitativní a sociální práce a Vyšší odborná škola Caritas, kde se snoubí praxe s teorií. I když podle ní práce sociální pracovnice není dostatečně finančně ohodnocená, cítí, že ji velmi obohacuje.

Lidé odvedle, Eliška Skácelová, Foto 1Zdroj: Archiv Elišky Skácelové

Sociální práce ji zaujala, protože její rozsah je velmi obšírný. Zahrnuje práci s lidmi bez domova, závislými nebo s rodinami s dětmi. Díky škole byla týden na praxi v Benediktu – v komunitě, kde mentálně postižení žijí spolu s asistenty. V srpnu s nimi jede jako dobrovolnice na tábor. Práce s těmito lidmi ji naplňuje, protože se dokáží radovat z maličkostí. Uznává ale, že kvůli velké náročnosti, je hodně důležité si vyhradit čas sama na sebe.

Lidé odvedle, Eliška Skácelová, Foto 2Zdroj: Archiv Elišky Skácelové

Před měsícem se zúčastnila bazaru pro UNICEF, na který každý mohl věnovat oblečení, jež se následně prodávalo na Velkém náměstí v Kroměříži. Výtěžek byl poté věnován na očkování proti tetanu v potřebných zemích. Podle Elišky Skácelové je to skvělá možnost, jak i z Česka pomoct lidem ve vzdálených zemích.

Lidé odvedle, Eliška Skácelová, Foto 3Zdroj: Archiv Elišky Skácelové

Ve volném čase se věnuje sborovému zpěvu a mažoretkám. Líbí se jí, že dnes už mažoretky nepředstavují jen doprovod k dechovce, ale součástí jejich vystoupení je i moderní tanec s gymnastikou a akrobacií. Medaile a diplomy jí zdobí celou zeď, ale za úspěch považuje už jen to, že se dokáže postavit před diváky a odtancovat. Vždy totiž bojovala s velkou trémou. Své taneční dovednosti předává také mladším. Se dvěma kamarádkami založila v Kostelanech mažoretkový tým pod Sokolskou jednotou a jednou týdně trénuje deset dětí.

Lidé odvedle, Eliška Skácelová, Foto 4Zdroj: Archiv Elišky Skácelové

Od minulého roku je také součástí sboru dobrovolných hasičů Kostelany. Oceňuje především skvělý kolektiv a že všichni rádi trénují. Za velký přínos považuje i to, že se jejich hasičský sbor podílí na pořádání společenských akcích pro veřejnost v Kostelanech, jako jsou například dětské dny, pálení čarodějnic nebo hasičský bál.

Lidé odvedle, Eliška Skácelová, Foto 5Zdroj: Archiv Elišky Skácelové