„Jezdí sem lidé i ze severních Čech, z Prahy. Někteří hledají havarovaná letadla, někteří pozůstatky dálnice, která se tu stavěla před druhou světovou válkou, jiní studánky,“ popisuje Jiří Blaha s jakými dotazy návštěvníků se setkává nejčastěji.

Expedice vydala dosud 16 knih o jejich milovaných Chřibech. A rozhodně ve své práci nehodlají polevit.

„V současnosti máme nafocené a popsané sakrální památky v Chřibech a obcích v této oblasti. Máme takto zpracovaných kolem 900 památek,“ prozrazuje Jiří Blaha, který v obci zastával 20 let funkci místostarosty.

Zapomínáme na rodnou kotlinu

V dobách svého vzniku pravidelně publikovala Expedice také v našem Slováckém deníku. U zrodu totiž stál Jiří Jilík, tehdejší šéfredaktor. Spolek se za ta léta vyvinul. Kromě knih stojí také za vznikem mobilní aplikace o Chřibech.

Zřícenina hradu Cimburk u Koryčan na Kroměřížsku hostila v sobotu a neděli 24. a 25. července 2021 II. Cimburské setkání skupin a spolků zabývajících se historickými ukázkami.
Na Cimburku se blýskaly zbraně i parádní uniformy. Podívejte se

„Někdy je smutné, že mladí vědí, kde co je v Řecku, Chorvatsku a kdekoliv ve světě a neznají krajinu za domem,“ říká Blaha, jehož děda je objevitelem Čeložnických mohyl, archeologických vykopávek z doby bronzové.

V současnosti se v Kyjově právě o Jiřím Blahovi starším chystá výstava jejíž součástí bude i zmínka o Expedici Chřiby.

Od rádia po mučící kládu

Jiří Blaha junior sedí při povídání o Expedici Chřiby uprostřed malé místnosti – ne větší jako garáž – plné „historických“ artefaktů.

„Kdysi o mně pan Jilík napsal, že mám to nejmenší muzeum na světě,“ směje se a ukazuje na své nashromážděné poklady.

Najdete tu starý gramofon, rádio, fotoaparát, koule do kanónu z bitvy u Slavkova, mučící kládu, vycházkové hole, malovanou keramiku, mosazný kříž, knihy a mnoho dalšího.

„To se někdy jeden nestačí divit, co jsou lidé schopni vyhodit. Například dvousvazkovou Včelařovu čítanku z druhé poloviny 19. století, která se na internetu pohybuje kolem čtyř tisíc korun,“ smutní Blaha, který některé své exponáty „objevil“ na sběrném dvoře a zachránil je tak před zničením a nenávratnou ztrátou.

Blaha navíc přispívá do místního zpravodaje. K 600. výročí první zmínky o Kostelanech dokonce připravuje pro obec publikaci.