Podle lídra opozice Andreje Babiše jsou současné ceny potravin vysoké kvůli ziskům energetiků. „Tato vláda a premiér neznají nic jiného než Antibabiše a kritiku Agrofertu. Téma tu existuje dlouho, ÚOHS (Úřad pro ochranu hospodářské soutěže – pozn. red.) to prověřoval. Jasně řekl, že na trhu s potravinami nezjistil žádné pochybení,“ řekl Babiš v páteční debatě Deníku.

Zleva místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), první místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a premiér Petr Fiala (ODS) na jednání vlády.
Vláda upravila konsolidační balíček: Co nově obsahuje, co se (ne)změnilo u DPH

Zdůraznil přitom, že v Česku funguje volný trh. „A pokud někdo tvrdí, že Babiš určuje ceny potravin, všichni se tady smějí,“ zmínil. Díky tomu, že Agrofert kdysi koupil českou drůbežárnu, pekárnu či mlékárnu tu podle něj lidé mají i české, nejen zahraniční, potraviny.

Zmínil, že s nedostatkem potravin se potýká celá planeta, problémem světa je podvýživa a v budoucnu bude potřeba o šedesát procent potravin víc. „A zelení šílenci chtějí zničit i evropské krávy,“ kritizoval.

Inspirace na Slovensku a v Polsku

Moderátorka Kateřina Perknerová připomněla slova premiéra Petra Fialy z ODS na Zemi živitelce, odkud mluvil při debatě i Babiš, že farmáři a potravináři mají mimořádně vysoké zisky. Uvedla, že se to týká právě i podniku z Babišova koncernu, nyní zaparkovaném ve svěřeneckém fondu.

Zařazení minerální, přírodní a kojenecké vody do vyšší sazby DPH kritizují odborníci i sněmovní opozice.
Vyšší DPH na minerální či kojenecké vody? Odborníci: Vláda hazarduje se zdravím

Lídra opozice se zeptala, zda by mohly tyto ceny klesat, aby z toho těžili i spotřebitelé.

Co dalšího zaznělo v debatách Deníku s expremiérem Andrejem Babišem? Najdete je ZDE

On trval na tom, že stěžejní zisky mají energetici. „Hlavní energetik měl sto miliard zisku. Argumentovat, že Olma (mlékárna – pozn. red.) udělala sto nebo dvě stě milionů, když v minulých letech měly některé ty firmy obrovské ztráty, například Penam (pekárny – pozn. red.), je nesmysl,“ uvedl.

Za řešení by považoval vykoupení minoritních akcionářů ČEZ. „ODS to rozprodala v rámci kupónovky (kuponové privatizace v 90. letech – pozn. red.),“ uvedl.

Podívejte se na celou debatu s Andrejem Babišem: 

Zdroj: Deník

Podle něj měla česká vláda zastropovat cenu energií jako na Slovensku, kde, jak zmínil, strop megawatthodiny vyjde v přepočtu na 1500 korun. Doplnil, že u základních potravin se zase kabinet měl inspirovat v Polsku a uvalit na ně nulovou daň, nikoli je jen přesunout z patnácti do nově vzniklé dvanáctiprocentní sazby daně z přidané hodnoty.

Kritika balíčku

Zkritizoval i konsolidační balíček, na jehož nikoli zásadních změnách se dohodli koaliční politici a o němž mají v září hlasovat poslanci. Došlo podle něj na jeho slova, že by si politici měli vzít neplacené volno a k balíčku se vrátit v září. „Jsem zvědavý, zda bude pětikoalice jednotná, nebo je lobbisté přesvědčí a budou pozměňovací návrhy,“ řekl Babiš.

Andrej Babiš reaguje na vládou schválený konsolidační balíček:

Zdroj: Deník

Nesouhlasí s 21% daní z přidané hodnoty na kojenecké, minerální a léčivé vody či dámské hygienické potřeby. Vadí mu i to, že léky, které jsou nyní v desetiprocentní DPH, budou nově ve dvanáctiprocentní. „Hlavní problém vidím v tom, že vláda vyslala jasný signál, že si nepřeje podnikatele v České republice,“ řekl Babiš.