Mladí muži v polovině loňského roku využili díky veřejně dostupným informacím identitu různých samostatně výdělečně činných osob a bez jejich vědomí požádali o vyplacení kompenzačního bonusu v souvislosti s krizovým opatřením z důvodu výskytu koronaviru.

Žádosti na finanční úřady zasílali z fiktivně založených e-mailů se jmény údajných žadatelů. Peníze si nechali zasílat na nově vytvořený bankovní účet vedený na jméno jejich kamaráda. Tomu bez jeho vědomí ofotili občanský průkaz a následně ho lstí požádali o zaslání jedné koruny na nově zřízený účet a tím jej aktivovali.

Ilustrační foto.
Velká respirátorová krádež. Někdo ukradl ochranné pomůcky za téměř 2 miliony

Muži odeslali celkem 26 žádostí o kompenzační bonusy. Získali tak tři sta třicet jedna tisíc korun.

Jejich počínání odhalil finanční analytický úřad, který dal policii podnět k šetření. Pokud by byly vyplaceny všechny bonusy, o které si zažádali, přišli by si na částku přes milion sto padesát tisíc korun.

„U mužů jsme v rámci prověřování provedli domovní prohlídky a zajistili důkazní materiály. Získaná částka 331 tisíc korun je v současné době blokovaná na účtu, který byl použitý pro spáchání trestné činnosti. Mužům nyní za tuto trestnou činnost hrozí až osmileté vězení,“ uvedla policejní mluvčí Simona Kyšnerová.