Tříčlenný senát zprostil obžalovaného Filipa Martinů po více než roce výslechů

Mladíka obžaloba vinila z trestného činu znásilnění. Dívka totiž podle vyjádření nesouhlasila s pohlavním stykem, k němuž loni na jaře v prostorách pánských záchodků diskotéky s obžalovaným došlo. Vypracované znalecké posudky, které celý případ značně protáhly, však potvrdily, že si mladík mohl chování studentky vyložit jako výzvu.

Poškozená uznala svůj podíl viny

„Poškozená je člověk s nadprůměrným intelektem i stejně dobrou pamětí. Jde však zároveň o lehce nevyzrálou osobnost, která dokáže snadno podlehnout atmosféře a nemusí si uvědomit hrozící rizika,“ uvedla ve svém posudku psychiatrička Marcela Langová-Šindelářová. Během výpovědi odbornice popsala také průběh vyšetřování poškozené.

„Sama přiznala a mluvila o tom, do jaké míry byla vůči obžalovanému vlastně eroticky vstřícná a zvažovala, jak velký podíl viny na celé situaci vůbec měla,“ nastínila lékařka.

Jako důvod, proč celou událost oznámila na policii až po několika dnech, pak uvedla, že si vše potřebovala urovnat v hlavě. „Cítila se psychicky špatně, což je logické. Rozhodně to však nesnižuje její věrohodnost,“ upozornila.

Na základě zhodnocení všech znaleckých posudků nakonec obhájce Filipa Martinů navrhl svého klienta zprostit obžaloby. „Mám za to, že násilí, které je pro tento trestný čin podstatné, nebylo nijak prokázáno a jediným přímým důkazem je svědectví poškozené,“ uvedl ve své závěrečné řeči advokát Zdeněk Nos.

Ve hře bylo i překvalifikování trestného činu

Státní zástupce Robert Hanuš, který si ponechal lhůtu podání odvolání, kvůli které rozsudek není pravomocný, naopak navrhoval uznat obžalovaného vinným nebo skutek překvalifikovat na trestný čin omezování osobní svobody.

Tříčlenný senát se však nakonec přiklonil k doporučení právníka Nose a Filipa Martinů zprostil obžaloby. „Zvažovali jsme i překvalifikování, nakonec jsme se ale jednotně shodli na tomto závěru,“ zdůvodnil rozsudek předseda senátu Petr Marák.

Celá nešťastná událost se odehrála loni 19. března kolem jedné hodiny ráno v Kroměříži. Studentka, která se na diskotéce potkala s Filipem Martinů, s nímž během večera popíjela, flirtovala, a dokonce jej i několikrát políbila.

Pak s ním odešla do jiné části hudebního klubu, cestou však zamířili na pánské záchodky. Tam došlo k pohlavnímu styku, při kterém se dívka bránila, ani jednou však hlasitě nezakřičela.