I když ve středu zazněly v kauze již závěrečné řeči, přesto soudce Jiří Dufek rozhodnutí senátu odložil a nařídil, aby soudní znalci z oboru lékařství určili mobilitu – pohyblivost obžalovaného v době, kdy se měl začít dopouštět vytýkaného jednání, tedy v době minimálně před čtyřmi lety.

Z.S. čelí obvinění z pohlavního zneužití, ohrožování výchovy dítěte, znásilnění, vydírání a výroby a jiným nakládáním s dětskou pornografií. Za to mu včera navrhl státní zástupce Leo Foltýn trest odnětí svobody 8–9 let, přitom v případě prokázání viny mu reálně hrozí, až dvanáct let. Podle obžaloby se muž choval velmi nevhodně vůči svým dvěma nevlastním dcerám, kdy je měl pohlavně zneužívat, dokonce znásilnit.

Obžalovaný se brání a kategoricky svou vinu popírá. Je invalidní, před dvaceti lety měl těžkou autonehodu, při které přišel o pravou nohu a měl utrženou pravou ruku. Podle lékařů není schopen vyjít do prvního patra po schodech, kde měly poškozené pokojík. Je závislý na pomoci ostatních, například se sám neoblékne, nebo si nenasadí protézu.

„Vždyť se sám ani nezvednu z postele. Jedinou končetinu, kterou mám zdravou, je levá ruka" tvrdil včera u soudu. Podle něj má stále zdravotní problémy a trpí bolestmi. „Bolí to tam, kde člověk tu končetinu nemá a nedá se s tím nic dělat. Jde o psychický stav," popisoval soudu při včerejším jednání při svém závěrečném slově.

Celý případ měl začít již v roce 2013. Jak uvedl státní zástupce, obžalovaný měl pohlavně zneužívat dcery své manželky ve věku 15 a 18 let. Přitom starší z nevlastních dcer opakovaně, u soudu zaznělo že nejméně 100 krát. Mladší ze sester měl muž zneužívat v týdenních intervalech. Dívky toto jednání hned prý neoznámily proto, že otčíma měly za autoritu. „Braly jsme ho jako autoritu, a matka ho měla ráda," sdělily v řízení.

Z.S. se ale brání tím, že vše je vykonstruovaný komplot jeho bývalé ženy. Ta byla v roce 2013 soudně stíhaná, jako účetní měla zpronevěřit 3,5 milionu korun a on jí odmítl způsobenou škodu uhradit. „Byl jsem tak nepohodlný," naznačil muž, podle jeho mínění se jej tímto způsobem manželka chtěla zbavit a prodat dům, aby mohla dluh uhradit. „Za celých čtrnáct let, kdy jsem do domu investoval, nakupoval, žil jsem tam, mám teď jen jednu tašku. Byl jsem jim na obtíž a nechtěly se už o mne starat," svěřil včera soudu Z.S.

Dle informací Deníku, podle sousedů, málokdo v místě obžalovaného věří, že by byl takového jednání schopen. Naproti tomu ale neopomněli místní připomenout, že bývalá manželka Z.S. má již jiného partnera. Podle státního zástupce však proti obžalovanému stojí výpovědi poškozených dívek, podle psychologů jsou věrohodné. „On naopak psychicky manipuloval s celou rodinou, dívky zažily bezmoc, nevěděly komu mají věřit a na koho se mají obrátit" tvrdil Leo Foltýn.

Další líčení, kde by měl zaznít rozsudek, je odloženo na neurčito. Proběhne, až budou známy závěry znalců.