Počet vykradených rekreačních objektů se tak od srpna každoročně zvyšuje a první případy letos řeší také policisté na Kroměřížsku: během předminulého víkendu to byly hned dva podobné.

První z chat, kterou si zloději vyhlédli, stojí v Rajnochovicích. Když sem předminulý pátek odpoledne přijel čtyřiatřicetiletý muž, jinak jednatel sdružení, jenž chatu vlastní, byl nemile překvapen.

„Vstupní dveře byly otevřeny a poškozeny," popsala kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová. Členové sdružení byli na chatě naposled před čtrnácti dny, kdy bylo ještě všechno v pořádku.

Pak ale uvnitř řádil zloděj, který prohledal místnosti, rozházel při tom věci uložené ve skříních a šuplících, a odnesl si pracovní nářadí, kuchyňské nádobí i různé potraviny. „Způsobil škodu za bezmála třináct tisíc korun, poškozením dveří pak dalších čtrnáct set," vyčíslila policejní mluvčí.

Vloupáním do rekreačního zařízení se od předminulého víkendu zabývají také bystřičtí policisté. Po pachateli, který se dopustil trestných činů krádež a porušování domovní svobody, zatím pátrají marně, v případě dopadení mu ale hrozí až tři roky vězení.

Nemovitostí, kterou navštívil zloděj, byl tentokrát rodinný dům v Bystřici pod Hostýnem. Žena z Hranic ho využívá s rodinou pro rekreační účely, předminulý pátek odpoledne dům při odjezdu řádně zamkla a zabezpečila. V pondělí odpoledne však společně se svým mužem zjistila, že se dovnitř někdo vloupal.

„Zloděj do chalupy vnikl násilím. Překonal sklepní okénko, kterým vlezl dovnitř. Ze sklepa poté vyšel do přízemní části a dále pak do prvního patra," popsala kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová. Pachatel pak prohledal všechny místnosti a vyházel věci ze skříní a zásuvek. Z chodby ukradl dva kufříky: jeden s příklepovou a druhý s akumulátorovou vrtačkou.

„V obývacím pokoji objevil stříbrnou tabatěrku a pudřenku. Oba tyto cenné předměty byly přitom starší než sto let," podotkla policejní mluvčí.

Při svém řádění navíc zloděj rozbil lustr na schodišti a venkovní čidlo. Dům opustil oknem v přízemí, shodil a poničil při tom i dva truhlíky s květinami, které stály na parapetu.

Krádeží způsobil tento pachatel škodu patnáct a půl tisíce korun, poškozením oken a vybavení pak za další dva tisíce. Trestné činy krádež a porušování domovní svobody by v tomto případě znamenaly pro usvědčeného viníka dva roky vězení.

Policie jako každý rok znovu upozorňuje, aby lidé před každým odjezdem chaty zabezpečili. Pachatelé si totiž podle policejní mluvčí vybírají především nezabezpečené objekty.

„Při odjezdu by si chataři měli řádně zamknout dveře a zavřít okna, dobré je zavírat i okenice. Zárubně lze zpevnit ocelovým pásem, dveře bezpečnostními zámky a na okna nainstalovat mříže. Mimo to je vhodné využít elektronické zabezpečení," doporučuje Simona Kyšnerová.

Velkým lákadlem pro zloděje jsou i viditelně umístěné cennější předměty. Při delší nepřítomnosti by si je proto lidé měli z chat raději odvést.

„Je dobré si dopředu cenné věci nafotit a opsat si výrobní čísla elektroniky," podotkla Kyšnerová.

Během uplynulého roku se zloději ve Zlínském kraji vloupali do 163 rekreačních objektů. Náhrady škody způsobené nezvanými hosty tak v některých případech musely řešit také pojišťovny.

„Loni se škody vyšplhaly až na téměř devadesát milionů korun," upřesnil údaj za celou Českou republiku mluvčí ČSOB Pojišťovny Petr Milata.

Nejhůře jsou na tom podle něj lidé ze Středočeského kraje, kde dochází hned ke čtvrtině všech krádeží. Zlínský kraj se v celorepublikovém měřítku blíží spíše k opačnému konci, majitelům chat by odborník přesto doporučil pojištění nemovitosti proti krádeži a vandalismu.

„Důležité je, aby se vztahovalo i na škody, které pachatel způsobí při vloupání třeba rozbitím oken a poškozením okenic nebo dveří," upozornil Petr Milata.

Podle Jana Krupíře, autora popularizačního webu o zabezpečení majetku, by lidé během září měli všechny sezonní věci z chaty odvézt: rozhodně by neměli nechávat majetek roztroušený po jednotlivých místnostech a kůlnách.

„Vyplatí se ho umístit do té nejchráněnější části. Hospodářské objekty, kde nejsou žádné cennosti, pak mohou zůstat klidně odemčené. Zredukujete tak případnou škodu, která by mohla vzniknout pokusy zlodějů vloupat se do nich," dodal Jan Krupíř.