Největším lákadlem pro pachatele jsou podle Blanky Králové z preventivně informační skupiny z kroměřížské policie zejména samoty a odlehlé chatové osady.

„Majitelé objektů by proto měli dostatečně zabezpečit okna či dveře, a to například zámky, západkami nebo je zpevnit ocelovým pásem. Je však třeba věnovat pozornost také kůlnám, garážím a jiným přilehlým objektů,“ podotkla Králová.

I přes zpřísněné zabezpečení by neměly zůstat v chatě cenné předměty jako televize, rychlovarné konvice nebo nářadí. „K často odcizovaným věcem patří také alkohol, potraviny nebo oděvy,“ upozornila policistka.

V žádném případě by pak podle Králové neměla zůstat na viditelných místech různá lákadla v podobě cenností, nedovřených oken nebo klíčů zapomenutých ve dveřích.

„Během podzimních a zimních měsíců je pak dobré objekt několikrát namátkově zkontrolovat, pro případ vloupání je dobré pořídit si i fotodokumentaci a výrobní čísla cennějších předmětů,“ uvedla Králová. Dodala, že pokud k vyloupení zařízení přesto dojde, je třeba oznámit událost ihned na policii.

„Do objektu by pak poškození neměli zbytečně vstupovat a hlavně nic neuklízet kvůli případným stopám,“ doplnila Králová.