Policisté zadrželi Roberta Hamrlu v úterý časně ráno. V kauze krácení daní, která se jej dotýká, stíhají kriminalisté celkem čtrnáct firem a devět lidí. Podle informací České televize je mezi obviněnými i Hamrlův otec Vladislav.

Vedení magistrátu i hokejový klub Deník ujistili, že stíhání Roberta Hamrly nemá co dělat s jeho působením u zlínských Beranů.

Přesto se zdá, že o svůj post přijde. „Na radě jsme se předběžně dohodli, že jedna z možných variant a momentálně nejlepší bude dočasná interní personální změna v klubu,“ potvrdil ve středu 21. června primátor Zlína Jiří Korec (ANO).

Bývalý extraligový brankář a později i trenér Robert Hamrla byl přitom do čela prvoligového PSG Berani Zlín instalován teprve na začátku prosince a během krátké doby se mu podařilo klub stabilizovat ekonomicky a poté sportovně. Ovládl Chance ligu a poté po boji v baráži o extraligu podlehl Rytířům z Kladna.

Podle primátora Korce do klubu nepřijde nikdo nový. „Bude to opravdu někdo zevnitř klubu. Ctíme presumpci neviny, vážíme si Robertovy práce. Místo mu budeme držet, ale musí si nejprve vyřešit věci z historie,“ uvedl Jiří Korec.

Počítá také s tím, že situace kolem Hamrly se bude řešit na čtvrtečním zasedání zastupitelstva. „Hlavně si také po zastupitelstvu sedneme s představenstvem klubu a ideálně i s Robertem a probereme všechny možné varianty,“ doplnil primátor Zlína.

Zastupitel: U hokeje musí skončit

O Hamrlově konci ve zlínském hokeji mluvil také Jaroslav Juráš, zastupitel a místopředsedy hnutí Zlín 21. „Pro zlínský hokej je to v každém případě reputační problém. Rozhodně se tedy nemůžeme tvářit, že se to vedení hokeje, potažmo města netýká, když byl pan Hamrla prosazen do funkcí v hokeji právě zástupci města,“ řekl Juráš.

Podle rejstříku je Robert Hamrla jednatelem firmy Hamr marketing, jež se zabývá reklamní činností a marketingem v kultuře a sportu. Je také jednatelem společnosti Hamr logistics.

Jaroslav Juráš podle svých slov už v minulosti na zastupitelstvu upozorňoval, že firmy, v nichž Robert Hamrla vlastní podíl nebo v nich působí, neplní své zákonné povinnosti.

„To nám bránilo v pochopení, jakým způsobem pan Hamrla podniká. Při výběru zástupců města do sportovních organizací a společností by měla být transparentnost prioritou,“ miní Juráš.

Je podle něj žádoucí, aby vedení města dalo Robertu Hamrlovi prostor se obhájit. „A to tím, že si od hokeje odpočine a do vyřešení celé záležitosti bude ze všech funkcí ve zlínském hokeji odvolán,“ dodal Jaroslav Juráš.

Krajský výbor TOP 09 rozhodne do pátku

Stín kauzy dopadá také na TOP 09, jíž je Robert Hamrla členem. Jestli tomu tak bude i nadále, však vůbec není jisté. Hamrlovo členství je totiž v ohrožení. „Čekali jsme na vyjádření policie, které už jsme dostali. Krajský výbor bude během jednoho, dvou dní rozhodovat, zda pozastaví členství Roberta Hamrly, nebo ne. Do konce týdne bude jasno,“ řekl Deníku krajský manažer TOP 09 Václav Janík.

Krajští kriminalisté se rozsáhlou a sofistikovanou daňovou trestnou činností intenzivně zabývají více než rok. „V souvislosti s trestným činem zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby ve formě spolupachatelství jsme dnes zahájili trestní stíhání devíti fyzických a čtrnácti právnických osob,“ uvedla ve středu 21. června policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Skupina podle ní způsobila České republice škodu za více než 20 milionů korun. Sedmi pachatelům hrozí až osm let ve vězení, dalším dvěma až deset let. Všichni jsou stíháni na svobodě.

Nezákonná činnost skupině procházela šest let

Kriminalisté prokázali, že obvinění lidé nejméně od začátku roku 2016 do listopadu roku 2022 v úmyslu zkrátit daň z přidané hodnoty vytvořili a posléze se různou měrou zapojili do uměle vytvořeného řetězce obchodních společností, v rámci něhož fiktivně poskytovali reklamní služby.

„Obvinění za tímto účelem ovládali jednotlivé obchodní společnosti, připravovali potřebné listiny, prováděli bankovní operace, transakce a platby a prováděli další úkony, které byly nezbytné pro realizaci tohoto jejich záměru,“ vylíčila Kyšnerová.

V úterý 20. června kriminalisté zadrželi devět lidí. Na šestnácti místech Zlínského a Jihomoravského kraje provedli 12 domovních prohlídek a 10 prohlídek jiných prostor.

Zajistili finanční hotovost, prostředky na bankovních účtech i nemovitosti.