Expolicista obžalovaný i z distribuce drog stanul včera opět u soudu. Líčení s obžalovaným Lukášem J. pokračovalo v Kroměříži.

Bývalý policista čelí obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a distribuce pervitinu.

„V případě prokázání viny mu hrozí až desetiletý trest vězení,“ uvedl státní zástupce Martin Malůš.

Společně s mužem čelí obžalobě i jeho manželka, která měla předat pervitin další osobě nejméně v jednom případě.

Lukáš J. měl podle obžaloby prodávat i užívat drogy. Podle státního zástupce jednal v úmyslu obohatit se a získat drogy i pro svou potřebu. Takto měl získat několik stovek tisíc korun.

Ilustrační foto.
Místostarostka: Lidé mají strach, nepouští děti ven

„Byla to chyba, neměl jsem to takto udělat, myslím teď na to každý den,“ kritizoval obžalovaný u soudu svůj údajný postup při výkonu policisty.

Obžalobu však popírá, prý tak konal v úmyslu získávat informace z drogového podsvětí. Podle něj šlo o osoby závislé na užívání pervitinu, které většinou stíhal nebo vyšetřoval. Ty mu měly podávat informace z drogového prostředí a z trestné činnosti, on jim za to měl dodávat pervitin – dávku za 500 korun. Zkrátka výměnný obchod – informace za drogy.

VÝPOVĚĎ POD VLIVEM DROG

Další den hlavního líčení tak včera patřil výslechu svědků. Zejména těch, kteří měli údajně od obžalovaného drogy kupovat. Jejich výpovědi se však nyní výrazně lišily od toho, jak vypovídali v přípravném řízení na GIBS (Generální inspekce bezpečnostních sborů). Zpravidla včera uváděli mnohonásobně nižší množství dávek. Všichni svou předchozí výpověď prý uskutečnili pod vlivem omamných látek a tudíž nevěděli, co říkají.

Na snímku starosta Bystřice pod Hostýnem Zdeněk Pánek.
Koalice? Bystřice stále tápe ve tmě

„Při výslechu jsem byla pod vlivem marihuany. Mylně jsem obžalovaného křivě obvinila. Policie mě tehdy nevarovala o případném postihu za křivou výpověď,“ zazněla například výpověď jedné ze svědkyň u soudu. Všichni se ale shodli, že dávku kupovali za 500 korun.

JAKO POLICISTA MĚL VÝSLEDKY

„Několik měsíců po propuštění z výkonu trestu jsem spáchal další trestní činnost – vloupání do areálu minigolfu a nějaká sprejování. Vše jsem řešil s obžalovaným, který za úplatek 15 tisíc korun chtěl všechno smáznout.

Peníze jsem mu nedal. Můj ,komplic´ zřejmě zaplatil. Nakonec mě však obvinili a odsoudili. S obžalovaným jsem se setkal také přes mou tehdejší přítelkyni, která od něj odebírala pervitin. Následně jsem do toho spadl i já,“ popisoval začátek podivné spolupráce s obžalovaným další svědek.

Kromě těchto vypovídajících se ke slovu dostali i bývalí kolegové Lukáše J. Obvinění, která proti němu byla vznesena, byla pro ně překvapivá. Tvrdili, že obžalovaný byl snaživý policista, který dosahoval dobrých výsledků. Podle některých ale žil na vysoké úrovni, například jezdil na drahé zahraniční dovolené.

Rozsudek tedy zatím nepadl, hlavní líčení bude pokračovat v prosinci. Na řadu přijdou další svědci i znalci.