Jednoho dne jsem našla hnízdo i s vlaštovkami na zemi. Vzala jsem holátka k sobě a dodnes se o ně starám. Dnes už ale mají jemná perka,“ popsala okolnosti „osvojení“ ptáčků Ludmila Ryšková.

Zachránkyně na sebe nevzala snadný úkol. S „adopcí“ je spojena řada povinností. Vlaštovky denně krmí mouchami, které odchytí. V této činnosti jí vydatně pomáhají kolegové v práci i členové rodiny.

„Injekční stříkačkou jim dávám vodu a pinzetou moučné červy a další drobnou potravu. Zatím se jim daří skvěle, jsou ohromně při chuti. Musím ale přiznat, že veškeré porady s odborníky pro mě nevyzněly příliš dobře, ornitologové jsou při komentování podobných případů velmi pesimističtí,“ podotkla obětavá žena.

K pesimistickým vyhlídkám ohledně budoucnosti malých vlaštovek se připojil i ornitolog Květoslav Fryšták, pracovník Odboru životního prostředí Městského úřadu v Uherském Hradišti. „Ptáci chovaní v domácnostech, kteří se v blízkosti lidí objeví ještě před vzlétnutím, často ztratí základní instinkty, jako je lovení potravy a podobně. Mohou se stát nepřirozeně důvěřivými, což se projevuje jejich usedáním v blízkosti příbytků, kde se mohou stát kořistí koček a podobně,“ varuje Fryšták.