Pozorní sousedé přiběhli ženě na pomoc. Násilník, který již byl v minulosti trestán za majetkovou trestnou činnost, z místa činu utekl, ale druhý den byl policií zadržen. Právě v těchto dnech na něj byla podána u Okresního soudu v Kroměříži žaloba. V případě prokázání viny může recidivista strávit ve vězení až deset let.

„Zazvonil zvonek, tak jsem si říkala, kdo tady co chce v neděli o půl jedné. Jenže než jsem přišla k brance, on už přeskočil plot a najednou stál u mě na dvorku," tak popsala v pondělí Deníku patrně jedny z nejhorších okamžiků třiasedmdesátiletá seniorka.

Její jméno máme v redakci k dispozici, ale nepřála si jej zveřejnit. Podle ní ji osmadvacetiletý muž ji hned napadl nejdříve slovně, pak fyzicky.

„Kde má peníze, vím, že prodal byt, přišel jsem si pro ty jeho úspory," křičel na ženu, která právě mu umožnila bydlet u nich ve volném bytě v podnájmu.

„Znala jsem ho, pomáhala mu. Jediné, co měl byly peřiny. Všechno, co v tom bytě bylo, měl ode mě, nečekala bych to nikdy od něj," vysvětlila žena, která sama jako bývalá dlouholetá přísedící soudu sice zná podle svých slov „podobné typy", ale právě mu chtěla pomoci.

„Dal mi pěstí, posunul mi zubní protézu, na obličeji jsem měla podlitiny. Pak mě chytil za límec a bouchal mi hlavou o zeď. Řekla jsem mu, aby mě nemlátil, že mu ty peníze přinesu," vzpomínala jinak energická a příjemná seniorka, která zároveň vysvětlila, proč se v první chvíli nebránila.

„Řeknete si, proč jsem mu to nevrátila, nešla na něho zhurta a nevyhodila ho, ale já jsem v první chvíli nemohla. To bylo, že buď se schoulíte a necháte se mlátit, anebo „špekulujete", naštěstí mě napadlo to druhé.

Tak mě jsem mu řekla, že mu ty peníze donesu. A to jsem utekla," popisovala napadená žena. Pro orgány činné v trestním řízení násilník není nikým neznámým. V minulosti byl již soudně trestán, dokonce před nedávnem byl odsouzen k šestiletému nepodmíněnému trestu odnětí svobody. Reálně mu tak v případě prokázání viny hrozí dlouholetý pobyt za mřížemi.

„Na váš dotaz potvrzuji podání obžaloby na osmadvacetiletého muže z Brna, který v březnu tohoto roku v obci Morkovice přes oplocení vnikl do domu poškozené seniorky. Třiasedmdesátiletou ženu, která byla v domě, fyzicky napadl v úmyslu přinutit ji k vydání finanční částky, kdy vůči poškozené užil násilí poměrně značné intenzity," uvedl žalobce Roman Kafka.

Zároveň potvrdil, že obviněný muž je recidivista, který byl záhy poté eskortován do výkonu trestu pro jinou trestnou činnost, kde je dosud. Za trestné činy loupeže a porušování domovní svobody je ohrožen trestem 10 let odnětí svobody," doplnil Kafka.

„Já mu nechci ublížit, je mladý a deset let je hodně," říká dnes žena, kterou mladík bil hlava nehlava. Dokonce se ani nezlobí na jeho příbuzné.

„Co si na něm vezmu a co oni? Přece za to nemůžou, jaký je. Trest by jej měl napravit, dát mu možnost, aby to již nikdy nezopakoval. Nakonec on je dospělý a věděl, čeho se dopouští," komentovala dál seniorka, která nezapřela svou praxi v soudnictví.

„Ano, jde o dlouholetou přísedící našeho soudu, která tady byla šestnáct let, ale již tak deset let si užívá zaslouženého odpočinku. Je smutné, co se jí přihodilo. Ten pachatel, který se toho měl dopustit, má za sebou již jedenáct záznamů, byl trestán například v souvislosti s majetkovou trestnou činností," uvedl předseda Okresního soudu v Kroměříži Petr Marák. Jak případ dopadne, rozhodne tak kroměřížský okresní soud.