První dvojici bytů návštěvili zloději ve čtvrtém podlaží jednoho z panelových domů v holešovské ulici Dukelská. „Nezjištěným předmětem vypáčili vstupní dveře v blízkosti zámků a pak už měli vstup volný. Odnesli si finanční hotovost a šperky, na což přišel jeden z majitelů až po příchodu domů, kdy zavolal na naši tísňovou linku,“ popsala Blanka Králová z kroměřížské policie.

Téměř ve stejnou dobu bylo policistům nahlášeno také vloupání do dvou bytů v Bystřici pod Hostýnem. Tam pachatelé pro změnu loupili v sedmém patře panelového domu v ulici Pod Zábřehem.

„Stejně jako v Holešově i tady zloděj poškodil vstupní zámky a nic dalšího mu už v cestě nebránilo. Kromě peněz a šperků z bytů odnesl také notebook a poškodil elektrickou skříň od bezdrátového připojení,“ nastínila Králová.

Podotkla, že ve všech bytech pořídili policisté potřebnou fotodokumentaci a zajistili stopy, které po sobě pachatelé zanechali. Po jednom nebo několika vinících vyhlásili pátrání. „Pokud se někomu stane něco podobného, měl by to neprodleně nahlásit na policii. Do obydlí by neměl zbytečně vstupovat a rozhodně nesmí nic uklízet kvůli případným stopám,“ upozornila policistka.

Zároveň připomněla několik pravidel, která je třeba dodržovat při odjezdu na dovolenou, kdy zůstává byt o samotě. „Nemluvit o to s cizími lidmi, nenahrávat takový vzkaz na záznamník a přerušit už před odjezdem dodávku zboží do schránky,“ uvedla Králová.

Lidé by neměli ani zatahovat závěsy nebo žaluzie, nechávat v blízkosti vchodu žebříky a je třeba zkontrolovat důkladné zavření oken a dveří. „Klíče je dobré svěřit dobrým známým nebo příbuzným, kteří budou chodit byt kontrolovat. Je dobré využít v případě takové možnosti i elektronické spínací zařízení, které podle nastavení například rozsvítí světla, zapne rádio či televizi,“ dodala Králová.

Několik vykradených bytů už zaznamenala ve svém okolí například Šárka Ogrodníková z Kroměříže. „Mí rodiče bydlí ve Spáčilově ulici a někteří sousedé tam mají hodně špatné zkušenosti. Sama mám strach, ale snažím se nad tím nijak nepřemýšlet. Když jedu na dovolenou, dávám klíč rodině, ale je to třeba pro případ požáru, na kontroloy k nám nechodívají,“ konstatovala Ogrodníková.