Podle žaloby se měli uvedeného činu dopustit tím, že od dubna 2005 až do letošního roku zanedbávali péči o své nezletilé děti.Policie oba obviněné začala stíhat už v červenci. „Děti v době nemoci pobíhaly venku a nedodržovaly léčebný režim, rodiče jim nevyzvedávali předepsané léky. Děti chodily do školy špinavé, nepřipravené, měly neomluvené hodiny,“ uvedla před časem mluvčí kroměřížské policie Květoslava Malenovská.

Dodala, že rodiče nespolupracovali se školou ani děti neposlali do lázní, které jim doporučila lékařka. Dokonce je ani při vleklých zdravotních problémech neposlali na hospitalizaci do nemocnice. „Takto jednali i přesto, že za podobné činy již byli v minulosti oba pravomocně odsouzeni,“ upřesnila Malenovská. Soud stanovil nad dětmi dohled pracovníka z orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPD).

„Spolupráce s rodiči je dobrá a šetření v místě bydliště proběhlo bez problémů. Je fakt, že je to sociálně velmi slabá rodina,“ vypověděl ve čtvrtek u soudu pracovník OSPD Libor Jarmar. Spolupracoval i se školou, kterou děti navštěvují. „Vyzývali jsme rodiče, aby chodili do školy. Absolutně se nezajímali o prospěch dětí, který byl velmi špatný. Chtěl jsem, aby dceru přeřadili do speciální školy, ale matka s tím nesouhlasila,“ uvedl Jarmar.

Podle něj byla domácnost obžalovaných při jeho návštěvách celkem čistá, i když skromně zařízená.

Když byl otec ve výkonu trestu, o nezletilé bylo postaráno hůř

Doplnil, že, když byl otec ve výkonu trestu, bylo o děti rozhodně hůř postaráno, než nyní. „Oba se o ně začali lépe starat až ve chvíli, kdy nad nimi visí meč spravedlnosti,“ doplnil výpověď Jarmar.

U soudu vypovídala i učitelka syna Slepčíka a Bukajové Martina Štefková. Uvedla, že ho učila dva roky a v té době neměl žádné pracovní pomůcky, chodil do školy špinavý a nepřipravený a že například slabikář mu museli koupit pracovníci charity. Obžalovaná zpochybnila její slova:
„Ze začátku pomůcky měl, nemůžu za to, že byl nepořádný,“ hájila se Bukajová.

Vzhledem k požadavku státní zástupkyně Jany Kranzové o vyslechnutí učitelky Jaroslavy Fraňové, která se už poněkolikáté z účasti u soudu omluvila, soudce Petr Marák odložil další líčení na leden příštího roku. Pokud obžalovaným prokáže vinu, hrozí jim trest odnětí svobody až na dobu pěti let.