Primář obžalobu ve smyslu jak byla podaná, nepřijal. Podle něj se mohli na zanedbání lékařské péče podílet i lékařka rychlé zdravotnické služby, lékařka na interním oddělení Kroměřížské nemocnice, lékař na ambulanci chirurgie a sestry na oddělení chirurgie.

„V době, kdy jsem rozhodoval o pacientce, neměl jsem důvod jednat. Teprve až po upozornění na zhoršení jejího zdravotního stavu jsem konal,“ hájil se odborník před senátem soudu. Odkazoval na to, že nikdo z lékařů před ním nepoznal, v jak vážném stavu žena je. Ta byla totiž silně opilá.

Lékaři je však kladeno za vinu, že údajně po upozornění zdravotní sestry, která mu volala kolem půlnoci na lékařský pokoj, aby se přišel na pacientku podívat, toto neučinil. Sestra prý lékaře upozornila, že žena není v pořádku, teče jí krev z nosu a nevypadá dobře, i když vitální funkce byly v pořádku.

Lékař prý pouze sestrám oznámil, aby dál sledovaly její zdravotní stav. Když se měl přijít podívat na pacientku až ráno před šestou hodinou, teprve potom jí měl nechat udělat vyšetření CT.

„Reakce na stav pacientky až ráno kolem šesté byla se značným zpožděním,“ konstatoval v úterý u soudu znalec z oboru zdravotnictví.

Zdali by ke smrti pacientky došlo i pokud by správně reagovali již na ambulanci, kde byla nejdříve přijata a kde také nebylo provedeno CT hlavy, je po- dle znalce sporné.

„Rozhodně se nedá na sto procent říct, že by to přežila, včasný zásah lékařů mohl odhalit její zranění a při poskytnutí odborné péče by byly její šance na přežití větší,“ zmínil lékař. Žena zemřela na selhání vitálních funkcí následkem otoku mozku.

Smutný příběh osmapadesátileté ženy, která loni v březnu zemřela v Kroměřížské nemocnici, podtrhl i fakt, že byla údajně často pod vlivem alkoholu.

Osudný den 11. března 2017 byli k ženě přivoláni záchranáři, pro které prý nebyla v tomto stavu žádnou výjimkou. Jak vyplynulo ze soudního jednání, osmapadesátiletá žena vykazovala známky silné podnapilosti. Následný odběr prokázal, že měla v krvi více než dvě promile alkoholu.Prý proto ji záchranáři po ošetření odvezli nejdříve na záchytnou stanici, tam bylo plno, tak ji převezli na interní oddělení Kroměřížské nemocnice, zde však bylo plno také. Službu konající lékařka se tak měla domluvit telefonicky s primářem chirurgie a lékařem na ambulanci, že ženu převáží k nim.

Jak vyplynulo z řízení, lékařku na interně ani lékaře na chirurgické ambulanci nenapadlo udělat ženě vyšetření CT, i když byla údajně nalezena zhroucená v silné opilosti na schodech. Na ženu se nepřišel podívat celou dobu ani primář chirurgie i přesto, že byla hospitalizovaná na jeho oddělení.

Zkontrolovat ji tak měl jít až ráno. Následné vyšetření a kroky odborné péče jí už ale nepomohly. Žena na následky vážného zdravotního stavu zemřela.