O nevině strážce zákona Michala Hýži, který za jejich zneužití údajně mohl, rozhodl dnes kroměřížský okresní soud, který neměl dostatek důkazů ktomu, že skutek spáchal právě obžalovaný. Pokud by soud rozhodl jinak, mohl jít devětadvacetiletý policejní komisař až na tři roky do vězení.

Kudálosti, o které jako první informoval Kroměřížský deník, došlo přibližně dva dny po nehodě. Vtéto době si měl Michal Hýža opatřit zinterní sítě Okresního policejní ředitelství Kroměříž fotografie znehody, na nichž byla zachycena i smrtelně zraněná šestapadesátiletá žena.

Ty pak policista na elektronickém médiu údajně předal svému bratrovi Davidovi, který je rozeslal e-mailem nejméně patnácti lidem. Následně se dokumentace dostala také na veřejně přístupné webové stránky, odkud je získala také některá média.

Soud zprostil policistu obžaloby, jeho vina se neprokázala

Obžalovaný Hýža využil během soudního líčení možnosti nevypovídat, jeho bratr David chtěl naopak původ fotografií objasnit. „Stáhla jsem si fotky přímo zinternetu, přesnou adresu nevím, ale je to web, kde bývají běžně kvidění obrázky zdopravních nehod,“ uvedl David Hýža.

Na těchto fotkách ho zaujalo to, že byly právě zKroměříže. „Jen jsem zmenšil jejich formát a poslal je několika známým. Netušil jsem, že to jsou policejní fotky. Sbratrem jsem se o tom bavil až později, ten už samozřejmě o úniku věděl,“ vzpomínal svědek.

Na jeden ze dvou webů, kde byly snímky kvidění, je vyvěsil další zpředvolaných, pětadvacetiletý Jiří Mazánek zKroměříže. „Dostal jsem je mailem, tak jsem je tam uveřejnil. Následující den mi ale zcizího čísla přišla na mobil zpráva, ať je stáhnu, tak jsem to udělal. Ztisku jsem se pak dozvěděl, že to byly policejní fotky,“ podotkl Mazánek.

Okolnosti úniku snímků před soudem líčil také přímý nadřízený obžalovaného Oldřich Raclavský, který měl prověřit počítače a flash disky vbudově policejního ředitelství.

„Fotky byly neobvykle nahrány do společného adresáře, kam se měli možnost podívat všichni vbudově, bylo to kvůli tomu, aby se knim dostala i komisařka,“ přiznal Raclavský. Jakým klíčem se však při vyšetřování okolností úniku na Hýžu přišlo, nevěděl.

Soudkyně Radana Macháňová Laštůvková nakonec kvůli nedostačujícím nepřímým důkazům Michala Hýžu zprostila obžaloby. „Nebylo prokázáno, že skutek obžalovaný skutečně spáchal. Interní kontrolou se ani nezjistilo, že by si fotky prohlížel nebo stahoval,“ odůvodnila rozsudek soudkyně.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Policii unikly choulostivé fotky

PŘEČTĚTE SI VÍCE ZPRÁV Z KROMĚŘÍŽSKÉHO REGIONU

Moje Kroměřížsko Sport Kultura Podnikání Černá kronika