Hlavní obžalovaná I. P. se měla podle obžaloby vkrádat do rodinných domů a obchodů. V domě s pečovatelskou službou se měla vydávat za sociální pracovnici, která provádí kontrolu. Přitom se měla zmocnit platební karty a vylákat k ní PIN kód. Peníze z karet pak měla podle soudu vybírat právě obžalovaná Eva B.

Škoda způsobená tímto „řáděním“ přesáhla podle soudu 70 tisíc korun. Při výběru peněz z cizích účtů byla Eva B. zaměřena policií. Policista u soudu prvního stupně svědčil v její neprospěch.

Kroměřížský Okresní soud ji loni vyměřil čtyři roky ve vězení s dohledem. Ženě se to však nelíbilo, proto se odvolala. Věc tak putovala na zlínskou pobočku Krajského soudu v Brně.

„Cítím se nevinná, nevěděla jsem, že platební karta je kradená,“ bránila se Eva B. u soudu.

Vybírala jsem, protože ona neumí číst

Podle ní ji její neteř I. P. požádala, aby peníze vybrala, protože ona sama neumí číst.

Zlínský soud ženě nevěřil.

„Obžalovaná uvedla, že věděla o trestné minulosti své neteře. Navíc nedošlo k procesnímu pochybení soudu prvního stupně, odvolací soud proto odvolání obžalované zamítl jako nedůvodné. Trest čtyři roky nepodmíněně je ve spodní hranici trestní sazby a není nepřiměřeně přísný,“ znělo ze zdůvodnění usnesení odvolacího senátu krajského soudu ve Zlíně.

„Nebudeme poskytovat žádný komentáře, ještě se s klientkou poradíme, zda podáme dovolání k Nejvyššímu soudu,“ uvedla obhájkyně Evy B. Ladislava Palatinová.

„Soud akceptoval můj návrh, jsme spokojen,“ doplnil na druhou stranu státní zástupce Ctirad Hubáček.