Cyklisté a chodci pod vlivem alkoholu jsou nebezpečím pro všechny účastníky dopravního provozu. Chodci zapomínají na povinné reflexní prvky.

ALKOHOL JAKO NEJČASTĚJŠÍ VINÍK

„V okrese Kroměříž zavinili za posledních deset měsíců cyklisté už 38 dopravních nehod,“ uvedla policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Kolisté jsou zodpovědní za valnou většinu havárií, kterých jsou účastníky. O to smutnější je, že téměř polovina hříšníků na bicyklech byla pod vlivem alkoholu. Bez ohledu na to, zda dojde k nehodě či nikoliv, hrozí podnapilým pokuta až do výše 50 tisíc korun.

„Za svou alkoholovou jízdu mohou cyklisté dostat pokutu do 20 tisíc v případě, že jim policisté naměří hladinu alkoholu v krvi do jednoho promile. Nad tuto hladinu se pak pokuta pohybuje až do 50 tisíc korun,“ řekla Kyšnerová.

Pokuta, která je vyměřena ve správním řízením je jediným postihem pro provinilce. V případě, že je cyklista zároveň držitelem řidičského oprávnění, nemusí se obávat o ztrátu bodů.

I podnapilí chodci se stali viníky nehod.

„Chodci byli účastníky 27 incidentů, z nichž zavinili pouze osm,“ vyčíslila Kyšnerová. A jen tři z osmi byli pod vlivem.

ŘIDIČI NEJSOU UKÁZNĚNĚJŠÍ

Alkohol však není jediný nebezpečný faktor, který může způsobit neštěstí.

„Pokutujeme často také nerespektování dopravního značení, jízdu na neosvětleném kole za snížené viditelnosti, jízdu bez ochranné přilby u osob mladších 18-ti let, či absenci reflexních doplňků u chodců při chůzi mezi obcemi,“ sdělila policejní mluvčí Kyšnerová.

„Je nutné dodat, že se cyklisté a chodci dopouštějí dopravních přestupků stejně jako ostatní účastníci silničního provozu. Nelze říct, že by byli neukázněnější než například řidiči motorových vozidel,“ upozornila Kyšnerová.

Bohužel, prohřešky cyklistů či chodců mohou mít horší následky. I při nepatrném kontaktu s motorovým vozidlem, například uprostřed města, hrozí cyklistům a chodcům daleko větší nebezpečí ohrožení života.

I z toho důvodu pořádá policie v okrese Kroměříž nespočet preventivních akcí. Každoročně jsou to například aktivity - „Zebra se za tebe nerozhlédne“ nebo „Vidět a být viděn“.

U cyklistů se provádí preventivní akce na cyklostezkách.

„Spolupracujeme při konání těchto akcí také s BESIPem,“ uvedla Kyšnerová. V provozu je nadále také dopravní hřiště, které může na zodpovědné chování připravit děti školou povinné.