Seniorku nejprve rdousil, pak dusil polštářem, bil pěstmi a nakonec jí zasadil několik ran sekyrou do hlavy. To vše udělal jen pro šest tisíc korun. Marek F. svůj trest přijal.

K tragické události došlo loni v noci ze 3. na 4. října v domku staré ženy. K ní se v noci Marek F. vloupal poté, co do pozdního odpoledne popíjel v baru. Tam si prý dal osm piv a patnáct režných. Těžce namol ho pak domů dovlekl mladší bratr společně s dobrovolnými hasiči. „Probudil jsem se až v noci a měl jsem potřebu jít ven. Vylezl jsem proto oknem, protože tak to občas dělám, a šel po silnici,“ vypovídal na policii muž.

Vrah: Chtěl jsem se jí pomstít

Jeho odchodu si však všimla matka, která jej přišla do pokoje zkontrolovat a hned jej společně s bratrem Marka šli hledat. Muž se totiž několikrát pokusil o sebevraždu a dvakrát byl kvůli tomu i v psychiatrické léčebně. „Když jsme jej našli, tvrdil, že jde k nějaké přítelkyni a slíbil nám, že si nic neudělá. Ještě byl ale podnapilý,“ řekl u soudu osmnáctiletý bratr obžalovaného.

Marek F. prý jen shodou náhod došel do vesnice své babičky a v tu chvíli ho napadlo, že se seniorce pomstí. „Zkazila mi dětství, protože mě nikdy nepouštěla ven a taky mi slíbila podíl z dědictví po dědovi, který ale dala někomu jinému. Já ji přitom pomáhal a spravoval dům,“ hájil se v přípravném řízení muž.

Sekyrou, kterou vzal z kůlny, rozbil okno a pak šel do pokoje, kde seniorka spala a chtěl jí vzít peníze. Babičku však hluk vzbudil a Marek F. podle svých slov zpanikařil a začal ji dusit. „Nechtěl jsem, aby se na mě dívala, aby mě pak prozradila. Ptala se mě proč, tak jsem ji dal polštář na ústa. Že bych ji bil pěstmi, to si nepamatuji. Když se přestal hýbat, myslel jsem, že je konec. Chtěl jsem tedy odejít. Ale znovu začal chropět, tak jsem vzal sekyru a uhodil jí,“ popisoval Marek F.

Po svém činu pak vzal z nočního stolku obálku se šesti tisíci korunami a pustil plynové hořáky, aby prý zahladil stopy. Sekyru hodil do studny, vrátil se domů a lehl si do postele. Ráno si však již pro něj přišli kriminalisté. Marek F. totiž svou babičku již dvakrát předtím vykradl. Ta však vždy nakonec proti svému vnukovi stáhla obvinění.

Příbuzní obžalovaného i jeho známí potvrdili, že když se Marek opil, stal se z něj agresivní člověk. Ve vesnici, kde bydlel, se ho báli.

Psycholog: Může zabíjet znovu

Jeho sklony k agresivitě pak vyplynuly i z psychologických posudků. Podle nich navíc může obdobný čin v budoucnu i zopakovat. „Je impulzivní, má zkratkovité jednání, slabou seberegulaci, sklony k agresivitě, narcistické sebepojetí. Je zlostný, afektivně výbušný, má sklon věci bagatelizovat a vidět se v lepším světle. Rovněž nese rysy psychopatie. A tyto vlastnosti se po požití alkoholu ještě více zvýrazní,“ četla závěry posudků soudkyně Iveta Šperlichová.

Rovněž i jeho sebevražedné pokusy byly podle psychiatrů jen demonstrativním upozorňováním na sebe a své problémy.

Státní zástupce Roman Kafka pro něj navrhoval osmnáctiletý trest s ohledem i na brutalitu i motivaci, která je podle něj zavrženíhodná. Obhájkyně muže Jana Rejžková naopak požadovala za přiměřený trest ve výši třinácti a půl roku.

Ještě před vynesením rozsudku vyjádřil Marek F. svou lítost. „Pořád to mám před očima, nemůžu kvůli tomu ani spát. Kdybych mohl babičce vrátit život, vyměnil bych ho za svůj,“ kál se vrah.

Soudkyně nakonec Markovi F. vyměřila osmnáct a půl roku ve věznici se zvýšenou ostrahou. „Neusmrtil babičku jen kvůli penězům ani ze strachu z prozrazení, protože ji již v minulosti několikrát vykradl. Vybil si na ní svůj vztek, který se v něm léta hromadil. Útok nebyl krátký, ale trval delší dobu, navíc jich bylo několik a brutálních. Ještě když odcházel z pokoje a slyšel babičku chroptět, vrátil se, vzal sekyru a zarazil jí další rány,“ vysvětlila pak proč zvolila výjimečný druh trestu.

Rozsudek je pravomocný. Muž se vzdal práva na odvolání.

Související: