„Loni jsme zaznamenali dvaapadesát vykradených rekreačních objektů. Třicet případů policisté objasnili. Do září letošního roku došlo k vloupání do sedmnácti rekreačních objektů, objasnili jseme jich šest,“ prozradila kroměřížská policejní mluvčí Květoslava Malenovská.

„Do naší chaty na Rusavě vlezou zloději prakticky každý rok. Rozbijí sklo na okně, přespí tam a vezmou si něco ze zásob, potraviny nebo alkohol. Naštěstí větší škodu vyjma rozbitých oken nezpůsobili,“ potvrdil například Jan Jokl z Holešova.

„Nám se to stalo dvakrát před několika lety. Nejspíš to byli nějací bezdomovci. Přišli se asi hlavně vyspat a najíst. Ukradli zásoby alkoholu, potravin a rozbili okna,“ vzpomněla zase Eliška Svobodová z Holešova.

Nedávný případ vloupání do rekreačního objektu v Rajnochovicích také ukazuje spíše na hladového a žíznivého návštěvníka. Chatu totiž někdo prohledal, vypil půl litru fernetu a ukradl dva sáčky instančních polévek a nůž.

„Policisté objekty čas od času obcházejí a kontrolují, zda jsou v pořádku,“ ubezpečila policejní mluvčí Malenovská. Přesto podle ní není v silách mužů zákona uhlídat úplně všechny chaty.

Pachatelé si podle policistů rádi vybírají především dobře odlehlé objekty, ke kterým se dá dobře zajet automobilem. Na internetových stránkách a v informačních letácích Policie ČR si majitelé chat mohou přečíst, jak své objekty zabezpečit a snížit riziko vloupání.

Cenné věci by si měli nechávat raději doma, případně si od nich pořídit fotodokumentaci. Výhodné také je si pořídit bezpečnostní zámky, zpevněné dveře, mříže nebo okenice.

Při podezření z vykradení by majitel zásadně neměl vstupovat do objektu, neuklízet po zlodějích a podezření ihned oznámit policii, radí informační letáky pro majitele rekreačních objektů.