Případů totiž před svátky rapidně přibývá. Přiznávají to obchodníci, policie i okradení

„Určitě je případů mnohem víc, než třeba v létě,“ potvrdila vedoucí kroměřížské drogerie DM Lenka Hanzlíková.Dodala, že v zimě mají zloději v kabátech více možností, kam kradené zboží schovat. Samozřejmě ke krádežím svádí i to, že budou Vánoce a lidé potřebují dárky.

„Za poslední měsíc se jedná o desítky případů,“ vypočetl šéf kroměřížských strážníků Miloslav Skřebský. Dodal, že si dárky či peníze v tomto období protizákonně pořízují lidé různého věku. „Od studentů až po seniory, nedá se pachatele přiřadit k určité sociální skupině,“ upřesnil Skřebský.

Na oblečení jdou se štípačkami

V posledních dnech například podle něj kradla žena v marketu Albert. „Byla přistižena víckrát a jelikož se tedy jednalo o recidivu, jednání už se kvalifikuje jako trestný čin,“ objasnil Skřebský.

O vynalézavosti zlodějů se rozpovídala Kateřina Králova z jedné prodejny textilu v Kroměříži.„Lidé si klidně donesou štípačky a odstraní kontrolní čip nebo se ho snaží odstříhávat,“ popsala. Další fintou podle ní je, že si zloději svršky oblečou a tvrdí, že s nimi do prodejny už přišli. „A podobných případů jsme měli tento měsíc asi pět,“ podotkla prodavačka.

Okradeni však v tomto předvánočním blázinci nemusejí být jen obchodníci, ale samozřejmě i sami nakupující. Jeden případ za všechny uvedla Lenka Jirásková z Lubné.„V obchodech už si dávám veliký pozor,“ tvrdí žena, která má čerstvou zkušenost se zloději.„Minulý týden mi na jarmarku ukradli peněženku. Od té doby se obloukem vyhýbám frontám a dalším místům, kde je hodně lidí,“ popsala okradená.

Jen v Tescu podle jejich mluvčí Evy Karasové na zloděje takřka vyzráli.„Zvýšený výskyt drobných krádeží jsme nezaznamenali,“ řekla mluvčí. To prý díky tomu, že má řetězec účinný preventivní bezpečnostní systém.„Využíváme kamery a bezpečnostní službu. Spolupracujeme také s policií, která provádí pochůzky v obchodech i na parkovišti,“ prozradila Karasová.