„Mladá výsadba lip, dubů a jerlínů lemující tok řeky Moravy byla pachatelem posekána ostrým nástrojem typu mačety. Tři stromky byly uťaté v půli kmene a cca 15 stromů bylo ostrým nástrojem poškozeno hlubokými záseky na kmeni. Případem se zabývá policie a my doufáme, že se jí pachatele podaří najít,“ uvedl starosta Tomáš Opatrný.

Poškozené stromky byly vysazené v posledních patnácti letech.

„Město Kroměříž se obrací na občany, kteří by případně měli k vandalskému činu nějaké poznatky, aby se obrátili na radnici nebo přímo na Policii ČR,“ vyzval mluvčí radnice Jan Vondrášek.

V Koryčanech na Kroměřížsku došlo k tragické explozi v rodinném domě. Na snímku místo den poté, ve čtvrtek 16. září 2021
Soud projedná předloňský výbuch v Koryčanech, zahynuli při něm dva hasiči

„Správce zeleně bude rád za případné informace, které by napomohly k objasnění tohoto skutku. Kontaktovat ho lze na telefonních číslech 573 321 166 nebo 737 338 055,“ dodal vedoucí radničního odboru služeb Lambert Hanzal.

V této lokalitě se nejedná o první podobný čin.

„V roce 2018 neznámý pachatel navrtal kmeny šesti lip, z nichž čtyři byly vysoké kolem 20 metrů, pátá měla přes deset metrů a poslední asi pět metrů, a vstříkl do nich neznámou toxickou látku. Dosud vitální stromy následně uhynuly a město muselo uschlé stromy, z nichž některé na Švabinského nábřeží rostly už od počátku minulého století, pokácet. Událostí se také zabývala policie, pachatele se však usvědčit nepodařilo,“ doplnil mluvčí.

Polámání mladých stromků v ulici Mánesova o dva roky později už ale potrestáno bylo.

„Policie i díky výpovědím občanů našla pachatele, který byl následně na základě rozsudku odsouzen k finanční náhradě vzniklé škody,“ popsal správce městské zeleně Martin Posolda.

Podle něj některé ze zničených stromů zasadily děti, žáci základních škol Zámoraví a Slovan.

„O to jsou tyto případy smutnější,“ uzavřel Posolda.