Zatímco na Zlínsku i Vsetínsku totiž kriminalita poklesla a na Uherskohradišťsku se zvýšila o pětatřicet prohřešků proti zákonu, policie na Kroměřížsku hlásí nárůst o plných sto sedmnáct trestných činů.

„Do určité míry je to dopad vyšší míry nezaměstnanosti a celkového zhoršení hospodářské situace. Dalším faktorem je samozřejmě budování dálnice u Hulína a průmyslové zóny v Holešově,“ přiblížila kroměřížská policejní mluvčí Barbora Balášová.

Stavby s sebou podle ní přináší velkou míru majetkové trestné činnosti: krade se z nich nafta, stavební stroje i nářadí ze stavebních buněk. Kroměřížsko ale není jediným okresem, kde podobný nešvar trápí stavební firmy.

„Konkrétně na stavbách v blízkosti Hulína jsme v loňském roce neevidovali žádný extrémně zvýšený počet krádeží. S krádežemi na stavbách silnic a dálnic se však setkáváme, bez ohledu na velikost či region,“ posteskla si ředitelka odboru komunikace společnosti Skanska Lucie Nováková.

Jedním z nejčastějších problémů je podle ní opravdu krádež nafty z odstavené stavební mechanizace. V regionu se ale zvýšil také počet vloupání do restaurací a domů, naopak méně se vykrádají chaty a nemizí ani tolik osobních automobilů.

„Přibylo ale také hospodářských trestných činů jako jsou úvěrové podvody, neoprávněné držení platební karty nebo zpronevěra. Těch policisté řešili 186, čili o sedmadvacet víc než v předchozím roce,“ informovala mluvčí.

Za celých dvanáct měsíců podle ní naštěstí nebyla spáchána vražda, přibylo ale násilných trestných činů, převážně loupeží. Podstatný nárůst policisté zaznamenali také u znásilnění a pohlavního zneužívání. „V roce 2008 šetřili pouze jeden takový případ, v roce 2009 pak už ale patnáct,“ upřesnila Balášová.

Zhruba na stejné úrovni zůstala nedovolená výroba a držení omamných a psychotropních látek a jedů, z devatenácti případů policisté vyřešili sedmnáct. Na Kroměřížsku se během roku objevilo podstatně méně sprejerů.

„Policisté stíhali celkem 989 lidí, ve 493 případech šlo o recidivisty. Nejvíce se činili pachatelé v teritoriu Obvodního oddělení Kroměříž, druhé jsou pak Morkovice. Na více jak čtvrtině trestných činů se v tomto obvodu podílely děti do sedmnácti let,“ upozornila mluvčí.

V Morkovicích si nepříjemnou statistiku umějí snadno vysvětlit. „V našem městě určitě žádný mladistvý gang nevzniká. Bude to nejspíš způsobeno Výchovným ústavem ve Střílkách,“ míní starosta Morkovic Pavel Horák.

Možnost, že za zvýšením počtu trestných činů v regionu může být také finanční tíseň související s ekonomickou krizí, částečně připouštějí i někteří odborníci na lidskou psychiku. „Rozhodně však nelze říct nezaměstnanost rovná se nárůst kriminality, protože ovlivňujících faktorů je tam samozřejmě mnohem více,“ upozorňuje kroměřížský psycholog Jiří Mrva.

Velký vliv má podle něj například také sociální prostředí, jak osobní, tak celospolečenské. „Například za diktatury nacistického Německa byla kriminalita nulová. Ovšem jen proto, že se střílelo i za krádež kola,“ vysvětlil závěrem Mrva.