V aktuálně projednávané kauze měl tentokrát v polovině února za kroměřížskou Lávkou po slovní potyčce dohonit a napadnout svého kamaráda: podle obžaloby mu uštědřil nejméně tři rány pěstí do obličeje, srazil ho na zem a z kapsy mu měl vytáhnout peněženku s hotovostí i platební kartou a s lupem pak odejít.

U soudu se muž původně bránil, že kamaráda takovým způsobem rozhodně nenapadl, ten ale z potyčky vyšel s podlitinami na obličeji a s naraženými žebry.

Obžalovaný také tvrdil, že mu peněženku z kapsy nevytáhl: prý pouze vypadla na zem, odkud ji sebral, a rozhodně nejednal s úmyslem svého známého oloupit.

Podobný scénář jako poškozený ale soudu popsali všichni svědci. V době činu byli oba muži pod vlivem alkoholu, jeden z nich recidivista a druhý trpící paranoidní schizofrenií – soud si také proto vyžádal znalecké posudky obou zúčastněných.

Soudní znalec u obžalovaného popsal smíšenou poruchu osobnosti s předstupněm závislosti na alkoholu, druhý doplnil silnou frustraci, na kterou muž reaguje nejčastěji agresí. To by podle něj šlo korigovat, především však absencí alkoholu a léčbou, ke které by obžalovaný musel mít motivaci.

U druhého muže znalci zmínili chronickou paranoidní schizofrenii, kterou však poškozený trpí celý život a při činu nehrála žádnou roli.
Je podle nich schopný správně zpracovávat informace, jeho intelekt je však podprůměrný, stejně tak jako jeho paměť.

„Celkově je jeho obecná věrohodnost snížená,“ uvedli lékaři v posudku. Podobně se psychiatři staví také k jeho specifické věrohodnosti, podle nich však rozhodně úmyslně nelhal.

Právě znaleckého posudku se chytila také obhájkyně obžalovaného, která žádala překvalifikování trestného činu z loupeže na krádež, která se liší především nižší trestní sazbou. Svou žádost odůvodnila právě nedůvěryhodností poškozeného a neshodami v jeho výpovědích. Státní zástupce ale trval na loupeži, za kterou pro obžalovaného požadoval trest odnětí svobody na spodní hranici zákonné sazby.

Sám obžalovaný se před vynesením rozsudku pokusil ještě hájit.

„Mrzí mě mé chování, které se nebude už nikdy opakovat. Chci ukázat, že jsem opravdu jiný a prosím soud o shovívavost,“ pronesl s tím, že se chce vyhnout alkoholu, kouření i pochybným kamarádům, ve vězení se obrátil na víru a chce s přítelkyní založit rodinu.

Soud jej však přesto poslal nepodmíněně na tři roky do vězení za trestný čin loupeže.

„A může mluvit o štěstí, že jsme hranici trestu nezvýšili kvůli tomu, že už byl v minulosti za loupež trestaný,“ podotkla soudkyně Hana Machalová. Obě strany si ponechaly lhůtu pro odvolání.