"V 16 hodin byl ohlášen žlutý povlak na hladině rybníku, takže na odstranění a zabezpečení neznámé látky byli vysláni hasiči z požární stanice Bystřice pod Hostýnem," potvrdil za krajský hasičský sbor Roman Žemlička.

Velitel zásahu podle něj zjistil, že neznámá látka vytvořila na vodní hladině film, který je na ploše o velikosti zhruba fotbalového hřiště. "Požádal proto krajské operační a informační středisko ve Zlíně o posilové jednotky a operační důstojník vyslal na místo hasiče z centrální požární stanice Zlín s technickým chemickým automobilem s přívěsem pro olejové havárie a a hasiče z Kroměříže s automobilem Ford Ranger s přívěsem a gumovým člunem," dodal mluvčí.

Zdroj znečištění se hasičům až do nedělního večera nepodařilo určit, navíc zjistili, že k znečištění vody došlo už v sobotu. "Na výtoku z rybníka postavili norné stěny ze sorbčních válců, aby se zabránilo šíření neznámé látky," podotkl Roman Žemlička. O znečištění byla informována také Česká inspekce životního prostředí a odbor životního prostředí radnice v Bystřici pod Hostýnem, na místo přijela také policie.

"Hasiči provedli kontrolní měření odebraného vzorku pomocí přístrojů a testovacích proužků. Žádné nebezpečné koncentrace nebyly naměřeny, stejně tak nebyla identifikována látka, která vodu znečistila. Velící důstojník po dohodě s pracovnicí odboru životního prostředí rozhodl o odebrání vzorků a ty budou odeslány do Chemické laboratoře Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ve Frenštátě pod Radhoštěm," dodal mluvčí s tím, že navečer začalo v místě intenzivně pršet a dešťová voda zůstávala na filmu ze znečištěné látky, který tak působil jako izolace, likvidační práce byly proto přerušeny. (hed)